Dostawa gratis od 200zł
Ponad 73 000 produktów
{{ aa_name() }}

Żarówka Edisona w sklepie internetowym

Żarówka Edisona w sklepie internetowym Lunares.pl

XIX wiek to czas niezwykle burzliwych zmian i przemian politycznych, gospodarczych i społecznych. Dla wielu kojarzyć się może z walką o wolność i niepodległość (między innymi Polaków pod zaborami), zrywami narodowościowymi przeciw utartym porządkom, czy zjednoczeniem państw jak Niemcy i Włochy. Podkreślić ponadto należy, iż zaowocował także wieloma wynalazkami i odkryciami, które w znaczący sposób wpłynęły na poprawę jakości życia ludzi. Choć wielu z nas nie używa ich na co dzień, lub nie są nam niezbędne do życia – jak rewolwer, czy dynamit – pozostaje jednak szeroka gama przedmiotów ułatwiających życie. W tym gronie znajduje się chociażby telefon, tramwaj, radio i… niedoceniana żarówka.

Żarówka dekoracyjna Edison LED

Dla większości z nas pojęcie żarówki łączy się bezpośrednio z Thomasem Edisonem. Musimy mieć jednak na uwadze, że jego nazwisko znajduje się dopiero na końcu procesu przyczynowo-skutkowego, zakończonego opatentowaniem tego wynalazku w 1879 roku. Pierwsze próby utrzymania światła prowadzone były już od 1838 roku przez Jobarda – węglowe włókno żarzące się w próżni. Dwa lata później niejaki Robert Grove próbował uzyskać trwały efekt utrzymania światła za pomocą drutu platynowego. Dopiero w 1854 roku miało miejsce pierwsze praktyczne wykorzystanie żarówki do reklamy, z włóknem ze zwęglonego bambusa. W 1860 roku Joseph Wilson Swan opatentował świecące włókno węglowe w bańce, z której usunięto powietrze. Ten sam wynalazca w 1878 roku opatentował pierwszą żarówkę nadającą się do masowego wykorzystania, a masowa produkcja ruszyła jeszcze w tym samym roku w USA za sprawą Hirama Stevensa Maxima. Rok później patent na swoją żarówkę uzyskał Thomas Alva Edison.

Thomas Alva Edison żyjący w latach 1847-1931 przeszedł do historii jako ceniony wynalazca i przedsiębiorca. To właśnie jemu przypisuje się wynalezienie żarówki elektrycznej, którą opatentował w 1879 roku. Po próbach Jobarda, Grove’a i innych, dopiero Edisonowi udało się otrzymać trwały efekt utrzymania światła. Pomimo tego, że jego metody egzekwowania praw patentowych wzbudzały i nadal wzbudzają wiele kontrowersji, a jego autorstwo niektórych wynalazków jest szeroko kwestionowane, nazwisko Edisona zostało nierozerwalnie połączone z żarówką.

Żarówka jest niczym innym jak elektrycznym źródłem światła, w której włókno wykonane z trudno topliwego materiału (pierwotnie był nim grafit, obecnie wolfram) stanowi w niej ciało świecące. Owe włókno vel. drucik wolframowy, umieszczony w szklanej bańce z mieszaniną gazów szlachetnych, osiąga temperaturę ok. 2500-3000 K na skutek przepływu prądu elektrycznego. Uzyskane z żarówki światło jest zbliżone do światła słonecznego. Do jego największych zalet zaliczyć można dobry wskaźnik oddawania barw oglądanych w tym świetle przedmiotów, jak i to, że cały czas świeci jednakowo. Widmo emitowanego przez żarówkę światła jest ciągłe, posiada niższą temperaturę barwową – jest bardziej żółte niż światło słoneczne.

Chociaż pod koniec wieku XIX prąd elektryczny miał już szerokie zastosowanie, to nie zastanawiano się jeszcze nad upowszechnieniem energii elektrycznej na masową skalę. Wynalazek praktycznej żarówki Edisona stworzył potrzebę dostarczania prądu do większej liczby odbiorców. Thomas Edison zbudował także pierwszą na świecie elektrownię publicznego użytku z siedzibą w Nowym Jorku. Miała 6 prądnic prądu stałego poruszanych silnikami parowymi o mocy 125 KM i zasilała prądem o napięciu 110 V sieć elektryczną, do której podpięto 7200 żarówek.

Żarówki tradycyjne, zwykłe (zwane także lampami żarowymi lub żarówkami wolframowymi) są powoli wycofywane z obrotu głównie ze względu na wysokie koszty eksploatacji. To żarówki najmniej trwałe i jednocześnie najbardziej awaryjne. Rozwinięciem tradycyjnych żarówek są żarówki halogenowe (lampy halogenowe). Mają nieco wyższą trwałość przy zużyciu do 30% mniejszej ilości energii w porównaniu do swojej zwykłej poprzedniczki. Innym typem żarówek są świetlówki kompaktowe posiadające różne kształty, przeznaczone do użytku w lampach tradycyjnych. Świetlówki generują znacznie więcej światła niż zwykłe żarówki. Ich żywotność sięga nawet do 15 tys. godzin, przy czym należy pamiętać o ich odpowiedniej utylizacji ze względu na zawartość rtęci. Najnowocześniejszym źródłem światła są natomiast żarówki typu LED. Cechują się przede wszystkim zdecydowanie większą trwałością od pozostałych dostępnych na rynku (jak i w sklepach internetowych) źródeł światła i imponującą sprawnością elektryczną. Obecnie to najbardziej energooszczędne źródło światła, nie emitują promieni UV i nie są zbudowane ze szkodliwych substancji.

Mimo pokaźnej listy nowoczesnych typów i modeli żarówek, to właśnie prototyp żarówki Edisona cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem i wraca do łask. W sklepie internetowym Lunares.pl znaleźć można kilka (kilkanaście) modeli nawiązujących do wynalazku Edisona. W bańce żarówki znajduje się kilkukrotnie opleciony węglowy drucik. Delikatne światło stworzy niepowtarzalny klimat każdego wnętrza, dodając mu przyjemnego ciepła.

Może zainteresują Cię produkty z poniższych kategorii?

, , Girlandy świetlne ogrodowe

Udostępnij tą stronę!