Najlepszym rozwiązaniem dla uzyskania optymalnych efektów jest zaplanowanie całego oświetlenia zewnętrznego jednocześnie. Miejsca warte uwagi to ścieżki, rabaty kwiatowe, altany, schody, oczka wodne, podjazdy, furtki, bramy, oraz tarasy.
Jeśli chodzi o technologie, warto skorzystać z lamp najazdowych, detektorów ruchu oraz system inteligentnego sterowania. Nasze lampy bezwzględnie muszą posiadać odpowiednio wysoki współczynnik szczelności, chroniący je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Normy IP 55 - IP 68 spełnią to zadanie. Dużo zależy także od klasy ochronności, która przekłada się na izolację elektryczną. Powinny nas interesować oprawy z klasami I lub II.
Oświetlenie ogrodowe najlepiej wyodrębnić z głównego obwodu zasilającego oraz zaopatrzyć w odpowiednie bezpieczniki. Powinniśmy też sprawdzić, czy trasa przebiegu kabla nie będzie kolidowała z fundamentami, dużymi drzewami oraz rurami wodociągowymi.
W doborze lamp do oświetlenia ogrodowego możemy wybierać między słupkami, latarniami, oprawami pojedynczymi, kulami dekoracyjnymi oraz reflektorami. Te ostatnie umożliwią nam skierowanie promieni świetlnych w pożądanym przez nas kierunku. Ich dodatkowym atutem jest możliwość montażu zarówno przy ścianach, jak i na trawie.
Fundamenty pod lampy ogrodowe umożliwiają stabilny i trwały montaż naszego oświetlenia. Wywiercony na środku otwór pozwala na przeprowadzenie kabla i podłączenie do instalacji. Mamy możliwość wyboru pomiędzy małym i dużym fundamentem.
Mały fundament ogrodowy ma wagę około 14 kilogramów i wysokość 18 centymetrów. Pozwala na montaż lampy o maksymalnej średnicy 17 centymetrów.
Duży fundament ogrodowy ma wagę około 30 kilogramów i wysokość 23 centymetrów. Pozwala na montaż lampy o maksymalnej średnicy 26 centymetrów.
Jeżeli chcemy szybko i sprawnie zamontować nasze lampy, a jednocześnie zabezpieczyć je przed działaniem silnych wiatrów solidny fundament to ideale rozwiązanie.