Dostawa gratis od 200zł
Ponad 77 000 produktów
{{ aa_name() }}

Lampy dla Dzieci

Lampy dla Dzieci

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Świat dziecka w głównej mierze skupia się w jego domu, a jego wyjątkowym miejscem jest pokój dziecięcy. Warto wiec zadbać o jak najlepsze warunki zabawy i odpoczynku dla naszych pociech. Nie tylko umeblowanie i dekoracje są istotna częścią przyjaznego wnętrza, ale również właściwe i odpowiednio dobrane oświetlenie dla dzieci. Inaczej dobierzemy je do pokoju noworodka czy niemowlęcia, a nieco inaczej dla dziecka kilkuletniego. Jednakże niezależnie od wyboru najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo użytkowania. Oznacza to brak dostępu do źródła zasilania - gniazdka, pojemnika na baterie oraz umiejscowienie powyżej zasięgu rąk dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Fantazja maluchów zdecydowanie przekracza ramy wyobraźni dorosłych dlatego proste zasady bezpieczeństwa zadbają o unikniecie wypadków.

Oświetlenie dla dzieci w różnym wieku a różne potrzeby "świetlne"

Dzieci w różnym wieku mają zróżnicowane potrzeby co do intensywności światła. Noworodek ze względu na większą wrażliwość wzroku będzie lepiej się czuł przy delikatnym, wręcz półmrocznym oświetleniu. Idealnie sprawdzą się tu małe lampki nocne i kinkiety umiejscowione w większej odległości od łóżeczka. Dla dzieci starszych, dla których pokój jest miejscem zabaw dobrze oświetlać jest pomieszczenia w sposób zbliżony do dziennego. Tutaj istotny jest wybór żarówki  - najlepiej w kolorze mlecznym światło miękkie i rozproszone. Jeśli zaś chodzi o moc źródła światła to należy pamiętać, że powinna być ona większa im ciemniejszy jest kolor ścian w pokoju. Dla dzieci w wieku szkolnym ważne ma również znaczenie miejsce nauki czyli biurko. Najlepiej jeśli ma ono dostęp do naturalnego światła dziennego, jednakże z pomocą powinny przyjść odpowiednie lampki biurkowe. Ich ustawienie powinno zapewniać oświetlenie całej powierzchni roboczej blatu, zaś budowa uchronić przed rażącym, zbyt intensywnym światłem.  

Podaruj dziecku światło w różnej odsłonie

Podstawą oświetlenia w pokoju dziecka powinna być lampa sufitowa lub plafon o niewielkich rozmiarach, najlepiej z funkcją ściemniania. Uzupełnieniem może być nastrojowe oświetlenie boczne o przemyślanym położeniu w stosunku do miejsca spania, pielęgnacji lub zabawy. Mamy tu na myśli kinkiety i drobne lampki nocne lub nawet projektory wyświetlające na suficie gwiazdki lub inne przyjazne dla oka iluminacje. Praktycznym rozwiązaniem, jeśli montujemy sufit podwieszany jest zaplanowanie kilku stref oświetlenia, włączanych osobnymi wyłącznikami. Można też wykorzystać popularne taśmy LED przyklejone w kilku strategicznych miejscach.

Lampy dziecięce pobudzają wyobraźnię 

Lampy w pokoju dziecięcym nie powinny pełnić funkcji tylko oświetleniowej. Bez wątpienia warto aby stanowiły spójny element aranżacyjny wnętrza ale również podobały się naszym pociechom. Dobrze jest zakupić lampy kolorowe i przykuwające uwagę - w kolorach wyrazistych lub pastelowych. Kreatywność producentów pozwala na dopasowanie upodobań dziecięcych wyrażonych w przeróżnych kształtach - zwierząt, pojazdów czy postaci z bajek - do konkretnych rodzajów lamp jak kinkiety, reflektorki, lampki biurkowe dla urozmaicenia i pobudzenia dziecięcej wyobraźni. 

Lampy dla Dzieci