Dostawa gratis od 200zł
Ponad 71 000 produktów
{{ aa_name() }}

Oprawy Rastrowe

Oprawy Rastrowe

Oświetlenie rastrowe dedykowane jest przede wszystkim do pomieszczeń użyteczności publicznej, zakładów pracy oraz biur. Ich głównym zadaniem jest wyeliminowanie zjawiska lśnienia. Poniżej przedstawiamy krótki opis tego rodzaju instalacji świetlnej. 

Oprawy rastrowe

Wspomniane już wcześniej zjawisko lśnienia szczególnie negatywnie działa na osoby pracujące z monitorami komputera. Obniża naszą koncentrację i ujemnie wpływa na samopoczucie. Aby temu zapobiec stosujemy rastry, czyli prościej mówiąc przesłaniające widok żarówek poprzeczki.

Główne parametry, jakimi powinniśmy się kierować w doborze opraw są: wysokość pomieszczeń, nasze preferencje, odległość elementów świetlnych od elementów wyposażenia oraz powierzchni roboczej. Warto także zwrócić uwagę na Dobór koloru tak, aby oprawy nie odstawały od reszty stylizacji wnętrza. 

Do samych rastrów warto dobrać specjalne odbłyśniki, które ukierunkują promienie światła w oczekiwane przez nas miejsce. W tym samym czasie rastry będą chroniły użytkowników pomieszczeń przed zjawiskiem olśnienia. Zwykle odbłyśniki można swobodnie montować i demontować bez potrzeby użycia narzędzi.

Oprawy rastrowe najczęściej montuje się na podwieszeniu linowym, chociaż w ofercie są dostępne również modele umieszczane na suficie oraz montowane na specjalnych zawiasach w wersji natynkowej. Obecnie w oprawach rastrowych używa się energooszczędnych elektronicznych stateczników oraz świetlówek typu T8 lub T5.

Oświetlenie rastrowe

Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o oświetlenie rastrowe jest współczynnik odbicia, który mówi nam o ilości promieniowania odbitej przez materiały wykorzystane w oprawie. Istotne jest również zabarwienie jakie będzie miało odbite światło. Zawsze warto też sprawdzić sprawność eksploatacyjną.

Samo oświetlenie nie jest kłopotliwe jeśli chodzi o rozmieszczenie jego źródeł, ponieważ oprawy rastrowe skonstruowane są w celu dostarczania równomiernego poziomu światła w każdy zakątek pomieszczenia. Jeśli mamy taką możliwość możemy śmiało zamontować oprawy rastrowe w centralnej części pomieszczenia. W przypadku wnętrz o podłużnym kształcie dobrym pomysłem jest ustawienie od 2 do 4 opraw jedna za drugą z równymi odstępami. Zwykle przy tego typu oświetleniu nie jest konieczne użycie dodatkowych lamp czy reflektorów, chyba że mówimy o pracy biurowej bez użycia, lub ze sporadycznym użyciem komputera. Wtedy możemy pokusić się o dodatkowe lampy stojące czy biurowe.

Podsumowanie

 

Oświetlenie rastrowe to doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi o wszelkie pomieszczenia gdzie przyjdzie nam pracować z ekranami komputerowymi lub przez dłuższy czas wytężać wzrok. Zastosowanie rastrów uchroni nas przed zjawiskiem olśnienia, a szeroka gama wariantów kolorystycznych pozwoli dobrać oprawy do każdego typu biura czy zakładu pracy.