Dostawa gratis od 200zł
Ponad 73 000 produktów
{{ aa_name() }}

Lampy dogruntowe

Pięknie oświetlone budynki, mury, rynki większych miast, ogrody, podjazdy - każdy z nas zna przynajmniej jeden przykład, który zapadł mu w pamięć. Jednak nie każdy wie, że za ten zapierający dech w piersiach widok w większości wypadków odpowiada oświetlenie dogruntowe, czyli w najprostszych słowach lampy montowane w ziemi.

Każdy, kto chce upiększyć swoją prywatną działkę albo teren firmy, bądź szuka praktycznego, wytrzymałego i trudnego do zniszczenia oświetlenia, może sobie na nie pozwolić. Rynek oferuje kilka dostępnych wariantów, nieco się od siebie różniących, ale bez wyjątku oferujących te same, cieszące wzrok wrażenia świetlne.

Czym cechują się oprawy dogruntowe?

Oprawy dogruntowe, inaczej: lampy najazdowe, to po prostu lampy montowane w ziemi. Cechują się solidnym szkłem i wytrzymalszą obudową, odporną na nacisk i różne pogody. Jakby nie było, są to lampy montowane na zewnątrz, często służące do doświetlenia podjazdów, a więc powinny wytrzymać zarówno zmieniające się warunki atmosferyczne, jak i nacisk - czy to pieszego, czy przejeżdżającego samochodu.

Warianty oferowane przez producentów zaczynają się od płaskich, świecących prosto w górę lamp, po lampy kierunkowe - zabudowa tych wystaje nieco ponad poziom gruntu; metalowy "grzybek ochronny" skrywa pod sobą lampę ustawioną w wybranym przez klienta kierunku. Obydwa warianty są odporne na nacisk i przejazd po nich.

Energooszczędność oświetlenia najazdowego LED

Myliłby się ten, kto uważa, że inwestycja w tego typu oświetlenie narazi użytkownika na większe koszta. Szeroko stosowane w lampach najazdowych oświetlenie LED jest wyjątkowo energooszczędne, pobiera bardzo mało prądu, a w zamian oferuje naprawdę solidny i wydajny promień światła. W niektórych wypadkach zdecydowanie się na oświetlenie w oprawach dogruntowych może okazać się mniej kosztowne, niż inna wersja lamp zewnętrznych.

Zastosowanie lamp najazdowych

Jak wspominaliśmy już we wstępie, tego typu oświetlenie można wykorzystać do upiększenia własnego ogródka. Punktowe światło zamontowane w gruncie świetnie podkreśla najważniejsze elementy podwórka lub te, na które chcemy zwrócić uwagę. Wykorzystanie opraw dogruntowych do oświetlenia przejść na posesji albo tarasu doda klimatu wieczornym spacerom po dworze i umili przebywanie w ogrodzie zarówno rodzinie, jak i przyjaciołom.

Poza funkcją estetyczną jest też ta praktyczna. Oszczędność energii to jedno, ale oświetlenie podjazdu czy ważnych przejść bez narażenia lamp na uszkodzenia może przydać się szczególnie w firmach przewozowych. Niemniej jednak zyski z tego tytułu odnotuje również osoba prywatna, pragnąca doświetlić np. podjazd do garażu.

Oświetlenie dogruntowe, czyli połączenie estetyki, praktyczności i bezpieczeństwa

Coraz częstsze stosowanie oświetlenia w oprawach dogruntowych mówi samo za siebie. Ludzie przekonują się co do jego niezawodności i odporności, a ci zacięci bardzie artystycznie z chęcią wykorzystują je do dopieszczenia swoich domostw czy firm. Dlatego przy wyborze oświetlenia zewnętrznego, warto rozważyć opcję dogruntową, czyli oświetlenia nie zajmującego miejsca i dodającego uroku.

Lampy dogruntowe