Dostawa gratis od 200zł
Ponad 73 000 produktów
{{ aa_name() }}

Plafon witrażowy

Czym jest plafon witrażowy?

Niektórym termin – plafon witrażowy – jest doskonale znany, inni zastanawiają się, z jaką branżą go połączyć. Choć nazwa może brzmieć mało intuicyjnie, to z pewnością większość doskonale zna ten produkt i widziała go wiele razy w różnych miejscach. Plafon witrażowy to rodzaj lampy sufitowej, niezwykle dekoracyjnej wykonanej ze szkła, która przypomina witraż. Lampa ta jest umieszczana tuż pod sufitem, z reguły jest w półokrągłym kształcie.

Co charakteryzuje plafon witrażowe?

Najważniejszą cechą plafonów witrażowych jest ozdobność. Bogata dekoracyjność, mieszanie barw, kształtów, różnorodność motywów i dodatków. Tak w skrócie można scharakteryzować tego typu lampy. Często platofy przypominają odwrócone lampki umieszczone pod sufitem, które nie tylko oświetlają, ale i naturalnie zdobią wnętrze obiektu.

Popularne motywy, wykorzystywane do wykonania zdobień na plafonach witrażowych, to kwiaty. Duże czy małe, bogate bądź skromniejsze, z listkami lub bez. Wybór jest niezwykle szeroki, a wszystko zależy od indywidualnych preferencji klienta oraz stylu pomieszczenia. Dość często można spotkać także lampy z motywami abstrakcyjnymi czy zwierzęcymi – mieszanką kształtów w różnych kolorach, które, przeplatając się, nie tworzą konkretnego, łatwego do zdefiniowania obrazka. W dużej mierze plafony witrażowe wykonane są symetrycznie i regularnie, nadając pomieszczeniu harmonii i elegancji.

Gdzie mają zastosowanie plafony witrażowe?

Plafony witrażowe to wyjątkowe lampy, które wpisują się w określone kanony wnętrzarskie. Są one bogate, ozdobne, klasyczne, wobec tego łatwiej skomponować je ze stylem tradycyjnym niż modernistycznym (choć przełamanie stylistyki także bywa niezwykle atrakcyjnym zabiegiem). Standardowy plafon ma zastosowanie zarówno w domach jak i innych budynkach, których stylistyka współgra ze stylem lampy – np., restauracje czy innego rodzaju miejsca spotkań o charakterze eleganckim i harmonijnym wnętrzu.

Plafony witrażowe są doskonałymi rozwiązaniami dla tych, którzy lubią niestandardowe elementy wyposażenia, nawiązujące do tradycji, wyrafinowanego wzornictwa. Unikatowość tych lamp kryje się w ich formie i zdobnictwie.

Na co zwrócić uwagę, kupując plafon witrażowy?

Warto na wstępie zaznaczyć, że tak oryginalne typy lamp nie są dostępne w każdym sklepie z oświetleniem. Warto udać się do tego, który posiada w asortymencie wiele wariantów lamp różnych producentów. Plafony witrażowe to prestiżowe, nietuzinkowe rozwiązania. Warto jednak zawsze zwracać uwagę na jakość elementów, z których zostały wykonane. Im solidniejsze, tym dłużej posłużą jako ozdoba mieszkań.

Wybór odpowiedniego plafonu witrażowego wymaga wysokiego poczucia estetyki i umiejętności dopasowania wzoru do wnętrza pomieszczenia. Odpowiednie oświetlenie to ważny składnik wystroju, wobec tego warto dokładnie przeanalizować różne opcje i wybrać wariant najbardziej pasujący. Poza tym należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar lampy, która nie może przytłaczać, ale też nie powinna być zbyt mała względem wielkości pomieszczenia.

Wróć do przeglądania: Plafony
Plafon witrażowy