Dostawa gratis od 200zł
Ponad 72 000 produktów
{{ aa_name() }}

Reflektory Zewnętrzne

Reflektory Zewnętrzne

Reflektory zewnętrzne

Reflektory zewnętrzne służą przede wszystkim do oświetlania kluczowych miejsc w naszych ogrodach. Podjazdy, schody, oczka wodne, kaskady, fontanny, posągi, dekoracyjna roślinność - wszystkie te miejsca potrzebują dobrego źródła światła, tak aby były widoczne zarówno w dzień, jak i nocą. 

Dobór lamp w reflektorach

Jeżeli chodzi o reflektory zewnętrzne, warto połączyć je z czujnikami ruchu. Dzięki temu zaoszczędzimy dużo energii, która w innym przypadku zostałaby zmarnowana. Czujniki ruchu są szczególnie rekomendowane do podjazdów oraz drzwi wejściowych czy stromych schodów. 

Warto sprawdzić, czy nasze reflektory są odporne na czynniki atmosferyczne, a zwłaszcza wilgoć. Tutaj pomoże nam stopień uszczelnienia o międzynarodowym standardzie IP (international Protection Rathing). Mówi on o poziomie ochrony zapewnianej przez obudowę reflektora. Szczególnie ważne jest czy nasze urządzenie elektryczne ma ochronę przed deszczem padającym z różnych kierunków. Warto wspomnieć, że istnieją nawet modele lamp dedykowane do pracy pod wodą, głównie w celu dekoracyjnego oświetlenia oczek wodnych i basenów.

Pozostaje nam jeszcze dobór żarówek. Tutaj nie warto kierować się samą mocą wyrażoną w watach. Dużo lepszym współczynnikiem, opisującym faktyczny strumień świetlny wytwarzany przez nasze lampy to liczba lumenów. Przykładowo żarówka o mocy 100 wat odpowiada wartości 1521 lumenów. Warto porównywać te dwie wartości, jeśli chodzi o żarówki klasyczne oraz LED.

 

W warunkach zewnętrznych nie zależy nam tak bardzo na barwie światła czy wskaźnikowi oddawania barw. Natomiast powinniśmy zainteresować się trwałością. Żarówki LED świecą zdecydowanie dłużej niż klasyczne czy nawet halogenowe. Warto też wspomnieć o spadku strumienia świetlnego. Niski spadek ilości emitowanego światła gwarantują jedynie żarówki LED wysokiej jakości.

 Reflektory ogrodowe

 

Różnym miejscom wymagającym oświetlenia w ogrodzie odpowiadają różne rodzaje lamp. Dla ścieżek najlepsze będą słupki oświetleniowe lub oprawy wpuszczane. Do otwartych przestrzenie dobrze komponują się stojące lampy. Ściany budynku najlepiej oświetlą reflektory lub naświetlacze.  Baseny i oczka wodne możemy ozdobić reflektorami przeznaczonymi do montażu pod wodą. Warto zabezpieczyć wejście do domu odpowiednio mocnym reflektorem tak, aby wskazywał nam dziurkę od klucza oraz klamkę. 

Nie jest konieczne, abyśmy oświetlili każdy zakamarek ogrodu. Lepiej skupić się na kilku "wysepkach" światła, gdzie mamy odpowiednio dobrane i przycięte rośliny ozdobne, oraz miejscach kluczowych jak bramy i podjazdy. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego źródła zasilania są lampy solarne. Ich wielką zaletą jest możliwość montażu w niemal każdym miejscu, bez potrzeby wcześniejszego planowania podziemnej sieci okablowania. Przed zamontowaniem takich lamp upewnijmy się, że przez większą część dnia będą miały dostęp do słońca. W kontekście reflektorów warto przemyśleć sposób ich montażu. Starajmy się tak projektować nasze oświetlenie, aby zajmowało stosunkowo niedużo miejsca. 

Reflektory Zewnętrzne