Darmowa dostawa od 500 zł
Ponad 15 000 produktów
Darmowa Dostawa od 500 zł
{{ aa_name() }}

Źródła światła LED

Poszukując oświetlenia najlepszej jakości dla naszego domu czy ogrodu często zatrzymujemy się na wyborze technologii, z jakiej będziemy korzystać. Tradycyjne żarówki kuszą niską ceną jednak czy warto oszczędzać na czymś, co ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie?

Żarówki tradycyjnie w przeciwieństwie do energooszczędnych cechują się bardzo niską sprawnością. Przekłada się to na niską żywotność oraz potencjalne niszczenie opraw wykonanych z podatnych na ciepło materiałów np. z plastiku.

Przed dokonaniem zakupu dobrze jest sprawdzić podstawowe parametry naszych przyszłych źródeł światła i dokonać świadomego wyboru w oparciu o wiedzę, a nie o cenę.

Żarówki LED

Żarówki LED pozwalają na bardzo łatwe i przystępne sprawdzenie wielkości emitowanego przez nie światła. W tym przypadku nie kierujemy się popularną mocą żarówki podawaną w watach. Zamiast tego skupmy się na lumenach. Moc żarówki określa ilość pobieranego prądu, co może łatwo wprowadzić nas w błąd. Żarówki LED mogą pobierać jedynie 10 W, a produkują o wiele więcej światła niż żarówki tradycyjne. 

Kolejną zaletą żarówek LED jest możliwość doboru odpowiadającej nam barwy światła podawanej w Kelvinach. Tradycyjne żarówki oscylują w okolicach 2500 K. Ich LED-owe odpowiedniki to zwykle około 3000 K. Jeśli chodzi o ilość oddawanego ciepła, technologia LED pozwala na zastosowanie radiatorów chłodzących, które znacznie zmniejszają nagrzewanie. 

Największym atutem żarówek LED jest bez wątpienia ich żywotność. Mogą one wytrzymać do 30 000 godzin, co przy 1000 godzinach żarówek tradycyjnych pokazuje ogrom różnicy  technologicznej.

Ostatnim z ważnych parametrów jest wskaźnik oddawania barw, czyli w skrócie CRI. Współczynnik ten  podawany w jednostce Ra informuje nas o stopniu odwzorowywania kolorów przez żarówkę. Im wyższy, tym lepsze odwzorowanie. Wewnątrz domu możemy zadowolić się około 80 Ra. 

Oświetlenie LED

Reflektory LED nadają się zarówno do oświetlenia głównego, jak i pomocniczego. Mogą także być używane w celach dekoracyjnych do podświetlania istotnych dla nas elementów wystroju wnętrza. Ważne jest, że dzięki technologii LED możemy być pewni co do racjonalności zakupu oraz ograniczenia zużycia energii elektrycznej.