Dostawa gratis od 200zł
Ponad 73 000 produktów
{{ aa_name() }}

Jak zaplanować oświetlenie łazienki

Oświetlenie jest elementem uzupełniającym aranżację wnętrz. Oprócz funkcji praktycznej oświetlenie pomaga wyrazić pożądany styl we wnętrzu oraz stworzyć miłą atmosferę. Przed rozpoczęciem urządzania wnętrza warto zaplanować starannie rozkład lamp. Gdzie zamierzasz umieścić podstawowe oświetlenie? Jakie oświetlenie dekoracyjne będzie pasować do Twojego wnętrza? Jakie parametry powinny mieć lampy? W szczególności oświetlenie łazienkowe wymaga doboru odpowiednich lamp, które są wodoodporne i zagwarantują bezpieczeństwo użytkowania.

Oświetlenie łazienkowe

Planuj zgodnie ze swoimi potrzebami

Od czego zacząć planowanie oświetlenia do łazienki? Przede wszystkim zastanów się nad codziennym przebiegiem dnia w Twojej łazience oraz nad czynnościami, które wykonujesz w różnych strefach łazienki. Gdzie szczególnie potrzebujesz światła? Czy powinno Ci ułatwić robienie makijażu? Być może potrzebujesz oświetlenia do czytania w wannie, oraz takiego, które pomoże Ci się zrelaksować po dniu pracy? Pomyśl także o elementach, które chcesz podkreślić w pomieszczeniu.

Znając swoje przyzwyczajenia i potrzeby łatwiej podjąć dobry wybór oświetlenia. Pomocne przy codziennej pielęgnacji będzie oświetlenie główne łazienki oraz punktowe, na przykład w postaci kinkietów przy lustrze. Zrelaksować się pomoże przyciemnione światło oraz oświetlenie dekoracyjne.

Istotna jest różnorodność

Jedno, główne źródło światła w łazience to raczej za mało, aby dobrze doświetlić wnętrze. Oczywiście bez lampy sufitowej, czy kinkietu się nie obędzie, jednak kluczem do sukcesu jest różnorodność lamp. Ważne jest również światło funkcjonalne - użyteczne przy zabiegach pielęgnacyjnych. Przykładem mogą być Lustra Podświetlane, oraz kinkiety umieszczone w miejscu, w którym się przebieramy. Pamietajmy o nastrojowym świetle do odpoczynku, z funkcją ściemniania, lub o mniejszej mocy. Światło dekoracyjne jest wisienką na oświetleniowym torcie i zadba o przyjemną atmosferę w pomieszczeniu.

Bezpieczne oświetlenie łazienki

Jakie lampy nadają się do zastosowania w łazience? Pamiętajmy o tym, że w tym pomieszczeniu bywa wilgotno i nietrudno o zachlapania wodą. Aby zapewnić nam bezpieczeństwo z pomocą przychodzą nam stopnie ochrony IP - czyli poziom szczelności lampy. W wilgotnych strefach łazienki, czyli nad wanną, prysznicem i umywalką oraz 60 cm od nich zastosować należy lampy o klasie IP 44 lub wyższej, które są odporne na działanie wilgoci. Lampy ze stopniem szczelności IP 44 z powodzeniem możemy zastosować w wilgotnych pomieszczeniach oraz na zewnątrz. Lampy z klasą IP 68 są natomiast oprawami hermetycznymi i można je stosować bezpiecznie nawet pod wodą. Niższe stopnie szczelności IP 21 i IP 23 dają komfort użytkowania w pomieszczeniach wewnętrznych, a w dużej łazience w strefach oddalonych od działania wody.

Ip44 Lampy Do łazienki

Temepratura barwowa lamp do łazienki

Temperatura barwowa źróeł światła wyrażona w Kelwinach informuje nas o kolorze światła. Możemy wybrać światło jasne i białe, zbliżone do barwy światła naturalnego. Tego typu oświetlenie jest stosowane w miejscach, w których się ubieramy, golimy, czy nakładamy makijaż. Natomiast światło o barwie ciepłej i żółtej służy odpoczynkowi i dla tego celu warto je zastosować.

Odpowiednie lampy łazienkowe

Spośród wielu rodzajów opraw lamp łazienkowych możemy wyróznić min.:

  • lampy sufitowe, stosowane do ogólnego oświetlenia
  • lampy ścienne, kinkiety do łazienki, są uzupełnieniem światła podstawowego
  • oświetlenie punktowe, reflektorki i oczka, jest światłem dekoracyjnym
  • oświetlenie pośrednie, czyli podświetlenie szafek łazienkowych, luster, czy wanny, np. dzięki taśmie ledowej otoczonej silikonem, optycznie powiększa wnętrze i buduje nastrojową atmosferę.

Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu Lunares Oświetlenie i Lampy do Łazienki

Może zainteresują Cię produkty z poniższych kategorii?

Lampy do Łazienki

Udostępnij tą stronę!