Panele LED to jedna z niewielu technologii mogąca konkurować z oprawami rastrowymi, jeśli chodzi o funkcjonalność w biurach czy pomieszczeniach roboczych. Ich smukły wygląd oraz skuteczność w rozpraszaniu światła znajdują coraz więcej zwolenników.
Kiedy mówimy o oświetleniu LED powinniśmy na bok odłożyć mierzenie efektywności w jednostce Wat, jak w przypadku żarówek wolframowych. Parametry, którymi należy się zainteresować to:
Porównując technologię LED do żarówek klasycznych najlepiej posłużyć się prostym przykładem. Klasyczna żarówka przy zużyciu energii o wielkości 100 W wypracowuje światło o jasności poniżej 1400 lm. Żarówki LED potrafią przy zużyciu 1 W świecić z jasnością 80 - 100 lm. W przeliczeniu na 100 W żarówka LED wytworzyłaby od 8000 do 10000 lm.
Zazwyczaj spotkać możemy standardowe panele LED o rozmiarach 60 x 60 cm, 30 x 30 cm, 30 x 120 cm. Najbardziej rozchwytywanym rozmiarem jest uniwersalne 60 x 60 cm. Mniejsze od nich montuje się w niewielkich pomieszczeniach: piwnicach, schowkach, łazienkach. Większe w biurach czy miejscach o dużej powierzchni. Przyjmuje się, że jeden standardowy panel 60 x 60 cm wystarcza, aby oświetlić średniej wielkości pomieszczenie.
Największą zaletą paneli LED jest ich zdolność do równomiernego emitowania światła. Sprawdza się to znakomicie w korytarzach, czy bardziej intymnych salonach. W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy takich jak pracownia czy kuchnia dobrym pomysłem jest oprócz paneli, zastosowanie dodatkowego oświetlenia kierunkowego.
Panele LED to doskonały wybór, jeżeli chodzi o trwałość i ekologie. Miłośnicy przyrody z pewnością docenią fakt, że dzięki stosowaniu paneli LED przyczyniają się do zmniejszenia presji na środowisko naturalne. Dzięki technologii LED nie ma potrzeby korzystania z metali ciężkich takich jak rtęć, która ciągle sprawia trudności, jeśli chodzi o odpowiednie składowanie odpadów. W kontekście śmieci warto również wspomnieć o rzadszych wymianach lamp w porównaniu do żarówek tradycyjnych, co przekłada się na zmniejszenie ilości niepotrzebnego surowca zalegającego na składowiskach.