Dostawa gratis od 200zł
Ponad 72 000 produktów
{{ aa_name() }}

Panele LED

Panele LED to jedna z niewielu technologii mogąca konkurować z oprawami rastrowymi, jeśli chodzi o funkcjonalność w biurach czy pomieszczeniach roboczych. Ich smukły wygląd oraz skuteczność w rozpraszaniu światła znajdują coraz więcej zwolenników. 

 

Technologia LED

Kiedy mówimy o oświetleniu LED powinniśmy na bok odłożyć mierzenie efektywności w jednostce Wat, jak w przypadku żarówek wolframowych. Parametry, którymi należy się zainteresować to:

  • RA - współczynnik oddania barw, mówi nam o tym w jakim stopniu światło żarówki jest w stanie odwzorować oryginalny kolor.
  • Liczba Kelwinów - określa barwową temperaturę światła. Można przyjąć, że poniżej 3300 K mamy do czynienia z barwą ciepłobiałą, od 3300 do 5000 K z chłodnobiałą, a powyżej 5000 K z dzienną. 
  • Liczba Lumenów - mówi o jasności źródła światła.
  • Kąt promieniowania światła - idealnie wynosi 360 stopni. Wyznacza szerokość strumienia światła. 
  • Liczba Wat - wyznacza zużycie energii.

Porównując technologię LED do żarówek klasycznych najlepiej posłużyć się prostym przykładem. Klasyczna żarówka przy zużyciu energii o wielkości 100 W wypracowuje światło o jasności poniżej 1400 lm. Żarówki LED potrafią przy zużyciu 1 W świecić z jasnością 80 - 100 lm. W przeliczeniu na 100 W żarówka LED wytworzyłaby od 8000 do 10000 lm. 

Panele LED

Zazwyczaj spotkać możemy standardowe panele LED o rozmiarach  60 x 60 cm, 30 x 30 cm, 30 x 120 cm. Najbardziej rozchwytywanym rozmiarem jest uniwersalne 60 x 60 cm. Mniejsze od nich montuje się w niewielkich pomieszczeniach: piwnicach, schowkach, łazienkach. Większe w biurach czy miejscach o dużej powierzchni. Przyjmuje się, że jeden standardowy panel 60 x 60 cm wystarcza, aby oświetlić średniej wielkości pomieszczenie. 

Największą zaletą paneli LED jest ich zdolność do równomiernego emitowania światła. Sprawdza się to znakomicie w korytarzach, czy bardziej intymnych salonach. W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy takich jak pracownia czy kuchnia dobrym pomysłem jest oprócz paneli, zastosowanie dodatkowego oświetlenia kierunkowego. 

Panele LED sufitowe

Panele LED to doskonały wybór, jeżeli chodzi o trwałość i ekologie. Miłośnicy przyrody z pewnością docenią fakt, że dzięki stosowaniu paneli LED przyczyniają się do zmniejszenia presji na środowisko naturalne. Dzięki technologii LED nie ma potrzeby korzystania z metali ciężkich takich jak rtęć, która ciągle sprawia trudności, jeśli chodzi o odpowiednie składowanie odpadów. W kontekście śmieci warto również wspomnieć o rzadszych wymianach lamp w porównaniu do żarówek tradycyjnych, co przekłada się na zmniejszenie ilości niepotrzebnego surowca zalegającego na składowiskach. 

Panele LED