Dostawa gratis od 200zł
Ponad 71 000 produktów
{{ aa_name() }}

Czujniki ruchu i zmierzchu

  Czujniki ruchu i zmierzchu z powodu niskiego napięcia zasilania i niskiego poboru mocy pozwalają zaoszczędzić energię i przynoszą znaczne korzyści finansowe. Wyposażone w te czujniki lampy fluorescencyjne umożliwiają automatyczną aktywację instalacji z wykrywaniem ruchu. To świetny sposób na komunikację świetlną, korytarze lub schody. Wyłącznik zmierzchowy pozwala z kolei na włączanie lampy przy danej intensywności światła.

Czym są czujniki ruchu i zmierzchu?  

  Czujnik ruchu, zwany także wykrywaczem ruchu, jak sama nazwa wskazuje, wykrywa ruch w jego zakresie, uruchamiając włączenie innych komponentów lub urządzeń. Dzięki zastosowaniu różnych mechanizmów działania w czujnikach ruchu, można zidentyfikować kilka typów tych urządzeń i wybrać ten, który najlepiej odpowiada potrzebom. Na początku warto zauważyć, że możliwość podłączenia czujnika do innych urządzeń elektronicznych znacznie zwiększa możliwości jego wykorzystania. Różne typy czujników są najczęściej używane do włączania oświetlenia, uruchamiania alarmu.

  Czujniki ruchu włączające lampy są również używane w miejscach publicznych. Z tego powodu zmniejsza się zużycie energii w korytarzach lub łazienkach różnych instytucji lub przedsiębiorstw. W związku z tym czujniki te mogą dodatkowo wyłączyć światło, jeśli w pokoju nie zostanie wykryta obecność. Z tego powodu niektóre z nich nazywane są czujnikami obecności.

  Czujniki zmierzchowe. Z kolei czujnik zmierzchowy włącza światło natychmiast po zmroku. Takie czujniki są zwykle instalowane na zewnątrz. Po wygaśnięciu światła lampy gasną. Należy jednak pamiętać, że czujnik zmierzchowy musi być zainstalowany we właściwym miejscu. Nie działają w cieniu i gdzie natężenie światła dziennego jest bardzo niskie. Czujnik zmierzchowy wykrywa światło w zależności od jego intensywności.

  Czujniki ruchu i zmierzchu są automatycznymi urządzeniami sterującym dla źródeł światła, w zależności od poziomu światła w otoczeniu. Innymi słowy, czujniki działają w trybie automatycznym i włącza i wyłącza światło po osiągnięciu pewnego poziomu oświetlenia w miejscu jego instalacji. Najczęściej czujniki są instalowane w miejscach, gdzie w ciągu dnia przestrzeń jest oświetlona naturalnym światłem, a gdy robi się ciemno, światłem elektrycznym. Takie miejsca to wejścia do budynków mieszkalnych, wejścia do garaży, chodniki, drogi, witryny sklepowe i wiele innych.

Korzyści, jakie zapewniają czujniki ruchu i zmierzchu

  Czujniki ruchu i zmierzchu to przełącznik światłoczuły i fotowyświetlacz zmierzchowy, który wyłącza i włącza światło w zależności od poziomu oświetlenia. Urządzenie jest bardzo wygodne w użyciu i ma szereg zalet w stosunku do klasycznych rozwiązań.

  • Pełna automatyzacja procesów. Gdy poziom aktywności słonecznej zostanie zredukowany do pewnej granicy, czujnik rozpoznaje to i włącza światło.
  • Oszczędność energii. Lampa będzie świecić tylko do momentu, gdy poziom promieni słonecznych wzrośnie ponownie. Pozwala to natychmiast po świcie wyłączyć światło w różnych miejscach prywatnych, publicznych.

  Najbardziej popularne są modele z wbudowaną fotokomórką. Idealnie nadają się do użytku na, zewnątrz, ponieważ posiadają fotokomórkę chronioną przed czynnikami zewnętrznymi: wodą, kurzem, parą, spadkami temperatury i uszkodzeniem.

Zastosowanie czujników ruchu i zmierzchu

  Czujniki ruchu i zmierzchu znajdują zastosowanie w oświetleniu zewnętrznym. Przykładem mogą być lampy solarne w postaci kinkietów z mocną obudową z tworzywa sztucznego i poliwęglanu. Zamontowany duży panel słoneczny dość szybko uzupełnia zużytą energię bez względu na wielkość nasłonecznienia w ciągu dnia. Stopień ochrony takiego kinkietu z wbudowanym czujnikiem ruchu i zmierzchu wynosi IP44, dzięki czemu posiada on dobrą ochronę przed warunkami środowiskowymi.

  Lampa zewnętrzna naścienna solarna LED z czujnikiem i ochroną IP54, to oświetlenie energooszczędne i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Kinkiety solarne z czujnikiem ruchu i zmierzchu nadają się do oświetlenia bram wjazdowych, wiat garażowych itp. Lampa ogrodowa stojąca solarna z czujnikiem ruchu i zmierzchu doskonale oświetli teren wokół domu, rozświetli teren ogrodu itd.