Darmowa dostawa od 500 zł
Ponad 24 000 produktów
Darmowa Dostawa od 500 zł
{{ aa_name() }}

Reflektory

Reflektory i kinkiety zewnętrzne to źródła światła, które najlepiej jest stosować, jeżeli zależy nam na oświetleniu podjazdów czy wejścia do domu. Mogą także pełnić funkcję ozdobną na przykład poprzez oświetlanie ścian lub centralnych punktów naszego ogrodu. Świetnie sprawdzają się montowanie po kilka na jednej wysokości.

Na zewnątrz reflektory zwiększają bezpieczeństwo w warunkach nocnych, a dzięki zastosowaniu czujników ruchu oraz żarówek LED nie pobierają dużych ilości energii. Dobrym pomysłem jest zamontowanie reflektora tak, aby oświetlał zamek i klamkę od drzwi, co ułatwi nam nocne powroty do domu. Jeśli chodzi o dekorację ogrodu, reflektory można zastosować przy wysokich elementach ozdobnych takich jak fontanny czy starannie przycięte krzewy.

Coraz częściej montuje się także niewielkie reflektory przemysłowe przed wejściami do altan czy wiat, oczywiście wyposażone w czujniki ruchu. Same reflektory dzięki wykrywaniu ruchu mogą być dobrym uzupełnieniem systemu antywłamaniowego i działać odstraszająco na potencjalnych złodziei. 

 

Reflektory a oświetlenie przemysłowe

Oświetlenie przemysłowe wymaga od nas przede wszystkim oszczędności energii oraz zapewnienia źródła światła dużym obszarom magazynów czy centr logistycznych. Jeżeli jesteśmy na etapie projektu, warto przemyśleć umieszczenie reflektorów przy bramach wjazdowych oraz w miejscach przechodzenia dużej liczby osób. Szczególnie ważne jest dobre oświetlenie drogi z zewnątrz do konkretnych miejsc pracy jak hale produkcyjne jeżeli w naszym zakładzie stosujemy zmianowy system pracy. Dobrze rozmieszczone reflektory mogą nam oszczędzić wielu niepotrzebnych wypadków.

W doborze oświetlenia możemy się sugerować kilkoma parametrami. Pierwszym z nich jest żywotność, czyli szacowana ilość godzin, przez które żarówka będzie dostarczała światło. Najlepiej wypadają wysokiej klasy żarówki LED, gdzie możemy liczyć na około 50 000 godzin. Następnie mamy LED-y średniej klasy z 30 000 godzin.  Na końcu plasują się bardzo popularne w zakładach pracy lampy metahalogenkowe z żywotnością do 24 000 godzin. Warto brać pod uwagę, że konieczność wymiany oświetlenia może wiązać się nawet ze wstrzymaniem produkcji, dlatego lepiej jest zainwestować w reflektory LED o większej żywotności. 

Kolejnym parametrem jest czas rozruchu. Podajemy go ze względu na kompatybilność z technologią czujników ruchu. Ponownie na pierwszym miejscu mamy żarówki LED, które uruchamiają się natychmiast. Lampy ceramiczne czy metalohalogenkowe potrzebują od dziesięciu sekund do nawet pół minuty. Od razu możemy zauważyć, że tak długi czas rozruchu utrudnia zastosowanie czujników ruchu. 

 

Reflektory a oświetlenie biurowe

Oświetlenie biurowe najlepiej w miarę możliwości uzupełniać dużymi oknami, które zapewnią dopływ światła dziennego do miejsca pracy. Sztuczne doświetlanie powinno mieć barwę światła zbliżoną jak najbardziej do naturalnego. Należy wziąć tutaj pod uwagę wskaźnik oddawania barw (Ra). Najlepiej, jeżeli ten wskaźnik będzie przekraczał 90. Projektując oświetlenie do biura, w pierwszej kolejności trzeba zająć się oświetleniem sufitowym. Energooszczędne reflektory biurowe LED, oprawy rastrowe czy panele dają nam szerokie możliwości wyboru. Następnie możemy dobrać lampy wspomagające, z możliwością regulacji kąta padania promieni światła.

Reflektory