Dzięki wykorzystaniu promieniowania krótkofalowego UVC lampy bakteriobójcze stanowią nieodłączny element wyposażenia pomieszczeń szpitalnych i innych placówek ochrony zdrowia. Ze względu na swoje działanie, doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko gromadzenia się ustrojów chorobotwórczych, a wymagany jest duży stopień czystości powietrza. Promieniowanie UVC wykorzystywane w lampach medycznych zmniejsza ryzyko zakażenia drogą kropelkową dzięki sterylizacji powietrza w pomieszczeniach.
Dezynfekcja pomieszczeń za pomocą krótkofalowego promieniowania UV jest stosowana coraz częściej. Służy ochronie zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Za tą metodą przemawia brak konieczności nakładu ludzkiej pracy, co znacznie zwiększa wygodę i oszczędza czas. Ograniczone zużycie środków chemicznych nie tylko ma pozytywny wpływ na środowisko, ale przyczynia się również do zmniejszenia kosztów.
Lampy bakteriobójcze powinny być stosowane z zachowaniem określonych zasad bezpieczeństwa. Biobójcze działanie tych urządzeń nie pozostaje bez wpływu na ludzki organizm, dlatego należy unikać bezpośredniego kontaktu z promieniowaniem. Większość lamp dezynfekujących nie powinna być uruchamiana, jeśli w pomieszczeniu znajdują się ludzie i zwierzęta, bo istnieje ryzyko oparzenia skóry i spojówek. Wykorzystywanie urządzeń zgodnie z zaleceniami producenta pozwoli na skuteczną i bezpieczną dezynfekcję.
Lampy bakterio- i wirusobójcze oddziałują na DNA chorobotwórczych patogenów, zapobiegając ich namnażaniu. Ze względu na sposób działania wyróżnia się lampy: Przepływowe – oczyszczają powietrze zasysając je i przepuszczając przez filtr. Mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których są ludzie, przepływowe dwufunkcyjne – posiadają dodatkowy promiennik o działaniu zewnętrznym, który należy uruchomić w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa, o działaniu bezpośrednim – w których świetlówkę umieszczono na zewnątrz. Taki rodzaj lampy wymaga bezwzględnego opuszczenia naświetlanego pomieszczenia przez ludzi.
Obecność patogenów nie ogranicza się wyłącznie do murów placówek ochrony zdrowia. Sterylizatory powietrza do użytku domowego podniosą komfort i bezpieczeństwo osób, dla których infekcje bakteryjne i wirusowe są szczególnym zagrożeniem. Proste w obsłudze i ciche w działaniu, skutecznie oczyszczą powietrze z kurzu, alergenów, bakterii i wirusów. Sprawdzą się również w gabinetach, zakładach pracy i wszystkich innych lokalach, w których często przebywają ludzie.