Dostawa gratis od 200zł
Ponad 72 000 produktów
{{ aa_name() }}

Lampy Tiffany

Pierwszy raz spotykając się z nazwą Tiffany pojawia się wiele pytań, na które spróbujemy Państwu odpowiedzieć.

Czym są lampy Tiffany?

Najprościej mówiąc - lampy witrażowe. Ich klosze są zbudowane na wzór witrażu, które za pomocą kolorowych szkiełek i światła pięknie rozświetlą każde pomieszczenie. Lampy Tiffany charakteryzują się nieszablonowym wyglądem, dlatego świetnie się sprawdzą jako urozmaicenie wnętrza, niekoniecznie jako główne źródło światła.

Historia lamp Tiffany:

Pierwsze witraże pojawiły się już w starożytnym Egipcie, jednak diametralnie różnią się od tych, które znamy teraz. Zdecydowanie bliżej sięgnąć nam wstecz do epoki, która słynie z monumentalnych witraży, czyli do średniowiecza. Teocentryzm, który był motywem przewodnim całej epoki, sprowadził witraże do kościołów. Większość ludzi nie potrafiąc czytać, udawała się do kościołów które za pomocą obrazów, czy też witraży, były w stanie przekazać najważniejsze informacje z dziejów religii. Witraże oprócz funkcji dydaktycznej przede wszystkim miały pełnić funkcję wizualną. Kolorowe szkiełka przez które przedostawało się światło słoneczne przepięknie rozświetlały kościoły.

Przełomowym momentem w historii witrażu była zmiana materiału łączenia szkła. Louis Comfort Tiffany zamiast ołowianych profili zaczął używać folię miedzianą. Od nazwiska Louisa nazywamy lampy witrażowe, ale dlaczego? Oprócz zmiany materiału Tiffany wpadł na genialny pomysł - stworzyć klosze do lamp, które będą witrażami. Obecnie jego prace są bardzo kosztowne i prawie nie możliwe do zdobycia. To właśnie dzięki niemu dzisiaj możemy cieszyć się lampami z pięknymi witrażami.

Do kogo kierowana jest lampa Tiffany?

DO KAŻDEGO! Wydawać się może, że Lampy Tiffany przez specyfikę swojego gatunku nie przypadną do gustu każdemu, jednak od drugiej połowy XX wieku możemy zauważyć ogromne zainteresowanie owymi lampami. Dlaczego? Lampy Tiffany są różnorodne i każdy będzie w stanie znaleść coś dla siebie - tematyka i kolorystyka witraży jest ogromna.

Czy lampy Tiffany pasują do każdego wnętrza?

Lampy Tiffany przede wszystkim pełnią funkcję dekoracyjną - na pierwszym miejscu jest wygląd lampy, dlatego nie do każdego typu wnętrza będzie pasować owa lampa. Z pewnością świetnie wpasuje się we wnętrza klasyczne i amerykańskie. Niezawodnie sprawdzą się w old school’owych wnętrzach.

Lampy Tiffany