Dostawa gratis od 200zł
Ponad 72 000 produktów
{{ aa_name() }}

Oprawy Nasufitowe

Oprawy Nasufitowe

Oprawy nasufitowe odpowiednio dobrane podkreślą piękno naszych wnętrz oraz wprowadzą pożądany nastrój. Mogą być zarówno jedynym oświetleniem pomieszczenia jak i stanowić znakomite dopełnienie innych reflektorów.

Rodzaje opraw nasufitowych

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć jaka oprawa  będzie najlepsza, ponieważ w dużej mierze zależy to od rodzaju pomieszczenia oraz wizji osób, które będą ich użytkownikami. Przed dokonaniem wyboru warto jednak znać podstawowe typy opraw nasufitowych:

  • Oprawa sufitowa natynkowa: łatwa w zamontowaniu poprzez zamocowanie do powierzchni. Nadają się do każdego typu pomieszczeń za sprawą odporności na wodę. Możemy wybierać spośród wielu wariantów ozdobnych. Jeżeli nie mamy sprecyzowanego planu, nie jesteśmy w stanie dokonać wyboru lub zawsze stawiamy na uniwersalność, będzie to z pewnością trafiony wybór.
  • Oprawa sufitowa podtynkowa: Trudniejsza w montażu od oprawy natynkowej. Zajmuje mało miejsca ze względu na brak wystających elementów. Bardzo dobre rozwiązanie dla niskich pomieszczeń oraz jeśli chcemy tworzyć efektowne "świetlne ścieżki" na suficie. Sprawdza się to szczególnie w jednopiętrowych domach, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć taką ścieżkę np. jedynie z sypialni do łazienki lub między pokojami dziecięcym. Warto wtedy postawić na system trójfazowy. 
  • Oprawa sufitowa wpuszczana: w tym wariancie możemy mówić o niemal równej powierzchni między lampami a sufitem. Sprawdza się jako dyskretne doświetlenie konkretnych elementów, ale niekoniecznie jako oświetlenie ogólne.
  • Oprawa sufitowa szklana: zdecydowanie charakteryzuje się wyższą ceną, jednak nie bez przyczyny. Żadna inna oprawa nie doda tyle szyku i elegancji co szkło czy kryształ. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy salon musi być tworzony na wzór starodawnej arystokracji. Jeżeli chcemy ciepłego, przyjaznego wnętrza lepiej postawić na inny typ opraw.

Dobór opraw nasufitowych

Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest materiał, z którego zrobiona jest oprawa. Możemy wyróżnić:

  • Oprawy szklane
  • Oprawy aluminiowe
  • Oprawy stalowe

Jeżeli szukamy solidnego rozwiązania w niskiej cenie warto postawić na stal. Dodatkowym atutem są różnorodne warianty kolorowe. Funkcje dekoracyjne z pewnością dobrze będą pełniły oprawy z aluminium występujące w wielu typach kształtów ze względu na miękkość surowca. Tutaj również mamy możliwość doboru interesującej nas barwy. Oprawy szklane warto zarezerwować dla dekoracyjnych salonów czy korytarzy. Warto zwrócić uwagę na grubość szkła. 

Oprawy nasufitowe w pomieszczeniach

Możemy przyjąć, że oprawy nasufitowe sprawdzą się w każdym rodzaju pomieszczeń. Jako główne źródła światła mogą być wykorzystane w łazience, sypialni oraz niewielkich korytarzach. Jeśli chodzi o pokoje o większej powierzchni, warto zastosować je jako dodatek. W kuchni można je umieścić blisko okapu. W salonie warto wykorzystać je do wyeksponowania np. ulubionego obrazu lub kolekcji bibelotów. Dobrym miejscem na oprawy nasufitowe są również pomieszczenia z niskim stropem np. piwnice czy schowki. 

Oprawy Nasufitowe