Dostawa gratis od 200zł
Ponad 72 000 produktów
{{ aa_name() }}

Lampy Ogrodowe i Oświetlenie Ogrodowe

Lampy Ogrodowe i Oświetlenie Ogrodowe

Harmonii w projektowaniu krajobrazu nie da się osiągnąć bez pomocy światła: odpowiednio umieszczone lampy ogrodowe zabezpieczą przestrzeń w ogrodzie i podkreślą jego naturalne piękno. W projektowaniu oświetlenia ogrodu można korzystać z dwóch głównych rodzajów oświetlenia. Jasne, kierunkowe światło tworzy główne światło, a miękkie światło rozprasza światło dodatkowo, niosąc funkcję dekoracyjną. Na rynku dostępne są tanie lampy ogrodowe doskonale oświetlające otaczający krajobraz i wnoszące do niego element zdobniczy.

Zastosowanie oświetlenia zewnętrznego

Zarówno w klasycznych, jak i w nowoczesnych prywatnych ogrodach i miejscach publicznych oświetlenie ogrodowe jest wykorzystywane do oświetlenia:

  • Ścieżek ogrodowych
  • Ogródków skalnych, kompozycji kamieni
  • Rzeźb i figur ogrodowych
  • Klombów i kwietników
  • Otwartych werand i altanek
  • Basenów i stawów ozdobnych.

Łącząc światło główne i światło akcentujące, można uzyskać całościowy obraz przestrzeni, przyciągając uwagę do najbardziej udanych i oryginalnych rozwiązań oraz zasłaniając najmniej atrakcyjne kąciki w ogrodzie.

Oświetlenie ogrodowe - na co zwrócić uwagę?

Podobnie jak w każdej innej formie, w dziedzinie oświetlenia krajobrazu istnieje szereg subtelności i reguł, które ułatwiają proces wyboru i projektowania gotowego systemu oświetlenia zewnętrznego.

Oświetlenie zewnętrzne, a bezpieczeństwo

Lampy ogrodowe powinny mieć niezawodne uziemienie. Wymóg ten jest obowiązkowy dla lamp ogrodowych wykonanych z metalu (lub innego materiału przewodzącego prąd). W przypadku lamp wykonanych z tworzywa sztucznego, będącego izolatorem, uziemienie nie jest konieczne, gdyż taka obudowa oprawy zewnętrznej nie przewodzi prądu.

Ze względów bezpieczeństwa warto również rozważyć zastosowanie lamp niskonapięciowych. Jest to rozwiązanie bezpieczne nawet w przypadku uszkodzenia samej oprawy lub przewodu ją zasilającego. Zasilanie niskonapięciowe możemy zastosować w przypadku dedykowanego oświetlenia niskonapięciowego lub każdej lampy ogrodowej z wymiennym źródłem światła. Oświetlenie ogrodowe z wymiennym źródłem światła pozwala nam zastosować niskonapięciową żarówkę (najlepiej LED), wymaga jednak zastosowania zasilacza na początku instalacji. Przy projektowaniu niskonapięciowego oświetlenia ogrodu należy wziąć pod uwagę spadki napięcia w przypadku długiego przewodu zasilającego (przy długościach powyżej kilkudziesięciu metrów) i odpowiednio ten problem rozwiązać, np. poprzez użycie zasilacza o regulowanym napięciu, wykorzystanie prądu zmiennego (mniejsze spadki napięcia), użycie przetwornicy.

Zabezpieczenia. Instalacja na wolnym powietrzu pozwala tylko na pyłoszczelne i wodoszczelne modele opraw oświetleniowych. Korpus lampy ogrodowej powinien być szczelny i wykonany z materiałów odpornych na korozję. O szczelności lampy ogrodowej informuje nas jej stopień ochrony IP. Przyjmujemy, że lampy ogrodowe LED, jak i zwykłe, są bezpieczne do zastosowania na zewnątrz przy stopniu ochrony co najmniej IP44. Nie są to lampy hermetyczne, jednak osłaniają elementy elektryczne przed deszczem i warunkami atmosferycznymi, a ich konstrukcja pozwala na odprowadzenie wody dzięki grawitacji.

Najlepiej byłoby, gdyby układanie kabli do zasilania systemu oświetlenia zewnętrznego było wykonywane nawet na etapie prac budowlanych, wówczas nie ma ryzyka uszkodzenia terenów zielonych. W praktyce projektowanie z wyprzedzeniem często jest niemożliwe z kilku powodów, ale wciąż nie ma absolutnej potrzeby wykopania ulubionego trawnika. Znaczną część rynku zajęły lampki ogrodowe LED zasilane ogniwami słonecznymi.

Oświetlenie ogrodowe - dobór odpowiedniego źródła światła

Aby ogród nie został przekształcony w stadion pokryty roślinnością, należy preferować lampy o miękkim rozproszonym świetle. Do dekoracyjnego oświetlenia ogrodu lub domu wystarczą żarówki LED o mocy od 2W do 5W. Zastosowanie mocniejszego źródła światła wywoła efekt oślepienia i spojrzenie na lampę ogrodową z użytym źródłem o większej mocy będzie trudnym doświadczeniem dla oczu.

Inaczej się ma sytuacja w przypadku latarni ogrodowych, które są zamontowane wysoko, gdzie ich celem jest oświetlenie tego co pod nimi, czyli: ogrodu, ścieżki, podjazdu, drogi, parku. Wysokie lampy stojące wyposażane są w źródła światła LED od 9W w górę, do 50W czy nawet 150W przy oświetleniu ulicznym.

Nowoczesne oświetlenia ogrodowe - wymienne czy zintegrowane źródło światła LED?

Nowoczesne lampy ogrodowe dostępne są w dwóch wariantach:

  • ze zintegrowanym źródłem światła LED
  • lub bez źródła światła.

Wbrew pozorom to drugie rozwiązanie ma sporo zalet, bo co prawda oznacza, że trzeba samemu dobrać i zakupić odpowiednie źródło światła z pośród szerokiego asortymentu produktów (w czym chętnie pomoże obsługa sklepu Lunares), ale oznacza też że jest to źródło światła wymienne. Wymienność źródła światła ma nieocenioną wartość gdy takie źródło światła ulegnie uszkodzeniu i zachodzi potrzeba aby je wymienić. Dzięki wymienności źródła światła, wystarczy po prostu wymienić żarówkę i lampa ogrodowa jest naprawiona i z powrotem świeci. W przypadku zintegrowanych źródeł światła LED często w przypadku awarii należy wymienić całą lampę.

Nowoczesne lampy zewnętrzne często oferowane są ze zintegrowanymi źródłami światła LED. Co też ma wiele zalet: źródło światła jest optymalnie dobrane dla danej lampy dzięki czemu zdejmowana jest z klienta odpowiedzialność za dobór żarówki. Użycie zintegrowanych źródeł pozawala producentom na oferowanie produktów, posiadających dowolnie wyprofilowany kształt samego elementu świecącego, dzięki czemu mogą oferować bardziej finezyjne oświetlenie ogrodu. Warto tutaj zwrócić uwagę na aspekt jakości oraz czy oferowane oświetlenie ma przewidzianą przez producenta możliwość wymiany żarówki, a także na okres gwarancji, gdyż w przypadku uszkodzenia niewymienialnego źródła światła musimy wymienić całe ogrodowe lampy.

Lampy ogrodowe: rodzaje

Katalogi sklepów internetowych, mają w swojej ofercie tysiące produktów pozwalających zaprojektować Twoje oświetlenie ogrodu i domu. Oświetlenie zewnętrzne dzieli się na kilka podstawowych rodzajów:

Latarnie ogrodowe - wysokie lampy stojące

Mogą być albo ogólnie w postaci klasycznych latarni kutych, albo miniaturowe. Wysokość i moc lampy zmienia się w zależności od funkcji miejsca instalacji. Zazwyczaj lampy tego typu są zainstalowane, aby oświetlać główne ścieżki ogrodowe i bramy ogrodowe.

Słupki oświetleniowe do ogrodu

Pozwalają podświetlić i oznaczyć ścieżkę bądź chodnik w ogrodzie lub w okół domu. Określają one kierunek ruchu i mogą być używane do podkreślenia cech topograficznych. Najczęściej lampy ogrodowe są wykonane w postaci kolumn świetlnych lub słupków i instalowane bezpośrednio w ziemi. Dzięki niezbyt dużej wysokości oraz skierowaniu światła w dół, nie oślepiają obserwatora, spełniając przy tym rolę efektownej dekoracji pomagającej dać wyraz stylu Twojego ogrodu.

Kinkiety zewnętrzne

Zawieszane na domu lub ogrodzeniu pozwalają oświetlić teren w okół lub też podświetlić elewację domu lub ogrodzenia. Znaczną popularność wśród architektów mają kinkiety zewnętrzne o wąskim kącie rozsyłu światła, gdyż taka pozwala to osiągnąć charakterystyczne efektownie wyglądające słupy światła na budynku.

Ogrodowe oświetlenie wpuszczane

Lampy zewnętrzne wpuszczane w ziemię lub nawierzchnię: kostkę brukową, płyty chodnikowe lub asfalt. Możesz użyć ich w celu użytkowym oznaczenia drogi lub ścieżki, jak też jako iluminacji budynków lub roślin Twojego ogrodu. Wpuszczana lampa ogrodowa może być zainstalowana w pokryciu utwardzonych ścieżek, krawężników, stopni schodów. Lampy te powinny być w pełni wodoszczelne, o stopniu ochrony IP67. Istotna jest też informacja o nacisku jakiemu mogą być poddane, w szczególności, że mogą to być lampy najazdowe, po których możemy jeździć samochodem. Występują też lampy wpuszczane przeznaczone do umieszczenia w basenie lub oczku wodnym celem podświetlenia wody.

Ogrodowe lampy wiszące

Podobnie jak zwykłe kinkiety, pojedyncze lub w złożone kompozycje: girlandy świetlne. Wisząca lampa ogrodowa jest użyteczna do podświetlenia altany i otwartych werand. Wiszące oświetlenie ogrodu może być montowane na ścianach, kolumnach, belkach, a nawet gałęziach drzew.

Pływające światła. Spektakularny sposób na podkreślenie dekoracyjnego stawu lub fontanny. Producenci oferują zamknięte lampy high-tech wykonane w postaci matowych i przezroczystych kulek, a także eleganckie modele imitujące lilie wodne i kwiaty lotosu.

Aktualne trendy w projektowaniu krajobrazu wymagają jednocześnie kilku lamp ogrodowych, a nawet kładą nacisk na połączenie kilku rodzajów lamp jednocześnie tak, aby ostateczny rezultat wyglądał jak prawdziwe dzieło sztuki.

Lampy Ogrodowe - Opinie o produktach


Słupek oświetleniowy FORM YB19502
10 listopad 2019
Znakomity jakość produktu, polecam ten sklep internetowy

Słupek oświetleniowy FORM YB19502
31 październik 2019
Spoko pomysł i forma. rekomenduję zakupy w tym sklepie

Słupek oświetleniowy FORM YB19502
3 wrzesień 2019
Cena adekwatna do jakości - polecam ten sklep

Lampa stojąca zewnętrzna EVO LED 30cm,ciemny popiel
15 maj 2019
Jak dla mnie dobra opcja. rekomenduję zakupy w tym sklepie

Słupek oświetleniowy FORM YB19503
4 kwiecień 2018
Super kontakt ze sklepem, daję 6, piotr

Centrum wiedzy o oświetleniu - Blog

Projekt Oświetlenia z Lunares Zaprojektuj oświetlenie z Lunares

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów oferujemy usługę polegającą na doborze opraw oświetleniowych zgodnie z oczekiwaniami klienta. Skontaktuj się z nami, opisz nam jak najszerzej swoje potrzeby, a my dobierzemy oświetlenie i sporządzimy ofertę wraz ze specjalnym rabatem.

5 kroków do stworzenia i oświetlenia łąki w twoim ogrodzie Zestaw kul ogrodowych w kwiatach

Stwórz mały raj dla pszczół, ptaków oraz owadów w Twoim ogrodzie!

Stwarzając łączkę z polnymi kwitami w ogrodzie możesz zaprosić tym samym do niego nowych domowników - jeże, ważki, ptaki oraz pszczoły. Tego typu nasada nie tylko nacieszy oczy bogactwem kolorów, ale także stworzy przestrzeń do bytowania różnym gatunkom zwierząt.

Wskazówki i pomysły dotyczące oświetlenia zewnętrznego Bega

Oświetlenie zewnętrzne jest dziś bardziej koniecznością niż luksusem. Oświetlenie zewnętrzne jest dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach, dzięki czemu ma wiele różnych zastosowań. Niezależnie od tego, czy chcesz uzupełnić wystrój swojego domu, czy próbujesz zwiększyć poziom oświetlenia w całym domu, oświetlenie zewnętrzne może Ci w tym pomóc.

Lampy Ogrodowe i Oświetlenie Ogrodowe