Dostawa gratis od 200zł
Ponad 73 000 produktów
{{ aa_name() }}

Możliwe problemy przy montażu kul ogrodowych

Kule świetlne to fantastyczne ozdoby, które sprawią, że Twój ogród będzie wyglądać jak z bajki. Na rynku dostępne są kule zasilane światłem słonecznym oraz tradycyjne, podłączane pod kabel zapewniający dostęp do energii elektrycznej. Choć takie oświetlenie ogrodu jest oryginalne i staje się coraz bardziej popularne, to jego montaż może sprawić trudności. Przedstawiamy możliwe problemy, jakie mogą pojawić się podczas zakładania tego rodzaju lamp.

Montaż

W zależności od modelu, kulę świetlną można zamontować na dwa sposoby:

  • poprzez przykręcenie do stabilnego fundamentu lub
  • przez przykręcenie do niskiej rurki (ok. 50 cm) wkopanej w ziemię.

W obu typach lamp niezbędne jest wykopanie odpowiedniej dziury pod ich montaż. W ten sposób stworzymy miejsce na stabilny fundament, do którego następnie montuje się kulę świetlną. Należy pamiętać o tym, by fundament:

  • wystawał minimum ponad poziom powierzchni gruntu oraz
  • posiadał wywiercony otwór na przeprowadzenie kabla.

Podpięcie do zasilania

Kule świetlne mogą posiadać standardowy włącznik, dzięki któremu cały Twój ogród zabłyśnie w jednej chwili. Możliwe jest też zamontowanie czujników zmierzchu – by lampy samoistnie włączały się w ciemnościach – lub czujników ruchu, które uruchomią kule w momencie, gdy ktoś znajdzie się w pobliżu.

W sytuacji, gdy ogrodzie posiadasz już rozmieszczoną instalację 230v będzie prościej, dodatkowo właściwie nie ma ograniczeń co do ilości użytych lamp oraz mocy wykorzystanych żarówek. Jeśli takiej instalacji nie posiadasz - będziesz musiał pociągnąć kabel elektryczny do kuli.

Zestaw ogrodowych kul świetlnych

Umiejscowienie oświetlenia

Planując rozmieszczenie kul świetlnych w ogrodzie, zrób to w taki sposób, by uniknąć ewentualnej kradzieży lub zniszczenia sprzętu przez wandali.

Bezpieczeństwo

Podczas montażu kul świetlnych, nie wolno zapominać o zasadach bezpieczeństwa:

  • kable schowane pod ziemią nie powinny przebiegać zbyt blisko dużych drzew o mocno rozrośniętym systemie korzeniowym, wzdłuż fundamentów oraz nie bliżej niż ok. 80 cm od rur wodociągowych;
  • należy unikać ustawiania lamp w miejscach zalewowych, by woda nie zalała sprzętu od dołu – zwłaszcza w przypadku kul z oprawą oświetleniową o współczynniku IP 44.

Kabel ziemny do ogrodu

Moc żarówki i jej barwa

Należy wziąć pod uwagę odpowiednią moc żarówek. Zbyt słabe mogą nie oświetlać otoczenia, tak jak tego byś chciał. W trakcie wyboru żarówek zwróć uwagę również na emitowaną przez nie barwę światła – na rynku dostępne są ciepłe, zimne oraz diodowe RGB. Polecamy żarówki LED, które umożliwiają ustawienie dowolnie wybranego przez siebie koloru światła. Są też energooszczędne i charakteryzują się bardzo długą żywotnością.

Problem z doborem mocy żarówek nie występuje w przypadku lamp solarnych, zasilanych energią słoneczną - najczęściej posiadają one wbudowane moduły LED RGB.

Rozmiar kul

Podczas wyboru idealnych kul świetlnych do ogrodu, zastanów się nad ich odpowiednim rozmiarem. W naszej ofercie znajdą Państwo lampy o średnicy 20, 25, 30, 40 oraz 50 cm. Wielkość kul można więc bez problemu dopasować do swojego ogrodu i np. zastosować większe lampy na dużej przestrzeni, z wysoką i bujną roślinnością, a delikatniejsze wyskorzystać w mniejszych ogródkach porośniętych niskimi roślinami.

Kule LUNA BALL

Może zainteresują Cię produkty z poniższych kategorii?

Kule Ogrodowe Elektryczne, Kule Ogrodowe Solarne, Kule Ogrodowe Dekoracyjne

Udostępnij tą stronę!