(+48) 515 574 581

Lampy do Kuchni

Lampy do kuchni - muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne

Kuchnia to w większości domów najważniejsze miejsce. Tu nie tylko przygotowuje się posiłki, ale także najczęściej wspólnie je zjada. To właśnie w kuchni najlepiej się rozmawia. Nawet podczas imprez goście jakoś dziwnie chętnie "lądują" w kuchni. Jednak urządzając kuchnię często zapomina się o bardzo istotnej sprawie, czyli właściwym oświetleniu. Lampy do kuchni mogą być niezwykle różnorodne, ale przede wszystkim muszą dobrze oświetlać miejsca pracy i spożywania posiłków.

Właściwe oświetlenie kuchni to podstawa

Niezależnie od tego, czy kuchnia jest oświetlona światłem dziennym, czy też nie, zawsze musi mieć dobre i niezawodne źródło światła. Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem było oświetlenie centralne, czyli lampa, zwykle wisząca umieszczona w centrum pomieszczenia. Oświetlała ona mniej lub bardziej równomiernie całą kuchnię. Wadą takiego rozwiązania jest spory koszt użytkowania. Żeby kuchnia była dobrze oświetlona, żarówka musi mieć odpowiednią moc, a ponieważ światło w kuchni pali się zwykle bardzo długo, więc zużycie prądu jest spore. Drugim mankamentem jest niedoświetlenie miejsc pracy. Blaty robocze zwykle znajdują się pod ścianami, więc podczas gotowania zwykle zasłaniamy sobie część światła. 

Czy więc należy zrezygnować z oświetlenia centralnego? Zdecydowanie nie, ale warto je nieco zmodyfikować. Natomiast we współczesnej kuchni nie powinno zabraknąć bezpośredniego oświetlenia blatów, nawet gdy kuchnię urządzamy w stylu rustykalnym.

Centralne lampy w kuchni - żyrandol czy plafon

Cetralne oświetlenie w kuchni jest bardzo istotne. To ono nadaje temu pomieszczeniu swoisty klimat. Warto jednak wybrać nieco nowsze rozwiązania. Jeśli kuchnia jest niewielka, to lampę centralną lepiej umieścić nad stołem. W przestronnej kuchni śmiało można zaplanować co najmniej dwa punkty sufitowe - jeden nad stołem, a drugi mniej więcej w centrum pomieszczenia (tu doskonały będzie plafon). 

Do wyboru mamy żyrandole, plafony czy listwy halogenowe, które nadadzą kuchni nowoczesny wygląd. Można też zamontować system lampek na linkach. Żyrandole doskonale sprawdzają się nad stołem, tworząc miłą, rodzinną atmosferę.

Doświetlone blaty - te lampy w kuchni są bardzo ważne

Słabe oświetlenie blatów roboczych przy centralnym systemie oświetlenia w kuchni już nieraz było przyczyną wypadku. Dlatego bardzo ważne jest ich dodatkowe oświetlenie. Dodatkowe światło przyda się też nad kuchenką i zlewozmywakiem. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzają lampy kierunkowe. Można je umieścić pod wiszącymi szafkami. Dobrze dobrane i zamontowane oświetlenie podszafkowe czy wyspy roboczej nigdy nie powinno razić w oczy.