Dostawa gratis od 200zł
Ponad 73 000 produktów
{{ aa_name() }}

Jak zerwać tapetę?

Moda na kolorowe tapety ścienne raz powraca, raz przemija. Wraz z nią, przychodzi czas albo na przyklejanie materiału do ściany, albo zrywanie tapety. I o ile, pierwszy etap prac z podanych przykładów, czyli naklejanie tapety jest dość przyjemne, o tyle zrywanie tapety już nie do końca. Jak poradzić sobie z usunięciem tapety ze ściany? Oto nasz poradnik. Przejdziesz z nim przez kolejne etapy prac: krok po kroku.

Usuwanie tapety ze ściany

Jak zerwać tapetę? Zacznij od przygotowania wnętrza!

Zanim podejmiesz się jakiejkolwiek pracy malarskiej lub renowacyjnej z udziałem wody dobrze zabezpiecz nie tylko wyposażenie danego wnętrza, ale przede wszystkim kontakty i włączniki. Będzie Ci do tego niezbędna folia malarska oraz taśma. Folię przyklej do narożników taśmą, upewniając się, że nigdzie nie pozostała szczelina, do której dostanie się woda. Z dobrze zabezpieczonym wnętrzem, zrywanie tapety będzie przebiegało szybciej i w komfortowych warunkach.

Zrywanie tapety, od czego zacząć?

Jeśli tapeta została przyklejona nie tylko do ściany, ale przede wszystkim również do sufitu, to zacznij wykonywanie prac właśnie od tej strefy. Jak usunąć tapetę w tej części pomieszczenia? Najszybciej będzie, jeśli posłużysz się pędzlem ławkowcem, który namoczysz bezpośrednio w wodzie lub wodzie z dodatkiem specjalnego środka do usuwania tapet. Przesmaruj pędzlem jeden z pasów tapety i odczekaj kilka minut. Zdecydowanym ruchem odrywaj tapetę, a pozostałości usuń szpachelką. Jeśli zauważysz, że zrywanie tapety przebiega nie do końca tak jak powinno - płaty się rozrywają, a od sufitu odchodzi tylko jedna warstwa - to przesmaruj tapetę jeszcze raz. Prawdopodobnie użyłeś za mało wody do jej zmoczenia. Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznego preparatu to zastosuj do prac wodę z octem. Ten domowy sposób w zakresie zrywania tapety jest również bardzo skuteczny.

Jak usunąć tapetę ze ściany?

Postępuj analogicznie według zasad, które opisaliśmy przy remoncie sufitu. Zaczynaj za każdym razem zrywanie tapety od góry, kierując się ku dołowi. Ten sposób jest nie tylko wygodniejszy, ale również polecany przez profesjonalistów. Pamiętaj, że nie każda tapeta będzie odchodziła tak samo łatwo ze ściany. Najlepiej sprawdzi się w tym zakresie tapeta papierowa, której odklejenie nie wymaga specjalnego nakładu pracy. Dużo gorzej będzie w zakresie zrywania tapety winylowej. Jeśli chcesz jedynie odświeżyć wnętrze i nakleić na powierzchnię nowy produkt, pozostaw drugą warstwę tapety na ścianie. Posłuży jako podkład pod nowy produkt.

Jak zrywać tapetę, by prace przebiegały sprawnie?

Przede wszystkim dobrze przygotuj przestrzeń do pracy. Dobierz wszystkie materiały: pędzel, szpachlę, papier ścierny. Jeśli Twoja tapeta będzie mocno trzymała się ściany, a Ty planujesz na nową powierzchnię położyć tylko farbę, to może się także przydać gładź gipsowa, którą wyrównasz wszystkie nierówności. Prace zaplanuj na dość ciepły i słoneczny dzień. Przy intensywnym namaczaniu pędzla wodą, w pomieszczeniu może być dość wilgotno. Zanim rozpoczniesz prace związane z nałożeniem farby, trzeba będzie dobrze przesuszyć ściany oraz sufit. Pamiętaj, że z fachowymi produktami prace przebiegną szybciej, a uzyskany efekt będzie profesjonalny. Wnętrze, które wykończysz dobrej jakości farbą lub tapetą na dłużej pozostanie w niezmienionym stanie. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak zerwać tapetę. Przejdź przez ten proces razem z naszym poradnikiem.

W wyborze nowej tapety pomocna będzie sekcja Fototapety lub tez Fototapety 3D, gdzie możesz wybierać śpośród wielu dostępnych wzorów.

Może zainteresują Cię produkty z poniższych kategorii?

Fototapety, Fototapety 3D, Fototapety do Kuchni, Fototapety dla Dzieci, Fototapety do Pomieszczeń, Fototapety z Miastami, Fototapety Warszawa, Fototapety Kraków, Fototapety Przestrzenne, Fototapety Nowy Jork

Udostępnij tą stronę!