Dostawa gratis od 200zł
Ponad 73 000 produktów
{{ aa_name() }}

Kula solarna w praktyce - opinie i porady

Czy kule solarne będą efektywnie oświetlać ogród za dnia i w nocy? Czy można wymieniać w nich żarówki? Przedstawiamy Państwu informacje dotyczące użytkowania kul solarnych. Doradzimy również jak wybrać odpowiednie oświetlenie, by cieszyć się intensywnym światłem przez długi czas!

Łatwy montaż i mobilność

Do działania lamp solarnych nie jest potrzebne okablowanie elektryczne i gruntowny remont ogródka. Zasilane są energią słoneczną, co wpływa na ich łatwy montaż. Wystarczy zamontować kulę solarną na stabilnym fundamencie umieszczonym w podłożu lub na niewysokiej rurce. Jeśli ustawienie lamp się nam znudzi i stwierdzimy, że można coś zmienić w ogrodzie – sprzęt można z łatwością ustawić w innym miejscu.

Światło za darmo

Kule solarne czerpią energię ze światła słonecznego. Można pokusić się o stwierdzenie, że – oprócz kosztów związanych z zakupem lamp – sprzęt świeci za darmo! Trzeba jednak mieć na uwadze, by zapewnić lampom dostęp do światła słonecznego, a tym samym umożliwić ich ładowanie.

Czas ładowania akumulatorków wynosi około 8 godzin. Zależy od intensywności promieni słonecznych, zachmurzenia oraz czystości klosza. Warto regularnie czyścić powierzchnię kul solarnych , by mogły się szybciej naładować. Lampy sprawdzą się również podczas zimy i wytrzymają temperatury nawet do -15°C.

Niebieska kula solarna

Różne rozmiary

Kule ogrodowe występują w różnych rozmiarach: 20, 25, 30, 40 oraz 50 cm średnicy. Taka różnorodność sprawia, że łatwo można dopasować do otoczenia lampy o odpowiedniej wielkości. Do dużych ogrodów, z bogatą i wysoką roślinnością, polecamy kule o większej średnicy. Natomiast w małych ogródkach, z niskimi roślinami, lepiej sprawdzą się mniejsze lampy.

Utrzymanie

O ile w przypadku lamp solarnych nie jest potrzebne źródło prądu, to decydując się na kule świetlne trzeba o tym pamiętać.

Kule solarne posiadają najczęściej wbudowane moduły LEDowe o niedużej mocy. Jeśli po pewnym czasie stwierdzimy, że lampy nie świecą tak intensywnie jak kiedyś, to niestety nie ma możliwości wymiany żarówek, tak jak w przypadku kul elektycznych, które posiadają gwint E27 na zwykłą żarówkę LED. Przykładowo, istnieją żarówki LEDowe będące odpowiednikami tradycyjnych żarówek o 100W mocy. Gdy ogród będzie wymagać intensywnego światła – wystarczy wymienić żarówkę na mocniejszą, która pozwoli oświetlić większy obszar. Na szczęście awarie LEDów zdarzają się bardzo rzadko, uważane są one wręcz za długowieczne gdyż ich żywotność wynosi średnio aż 50.000 godzin świecenia!

Żarówka RGB

Pora świecenia

Kule solarne mogą efektywnie oświetlać otoczenie, lecz potrzebują dostępu do światła słonecznego. Będą działać tylko w nocy, bo za dnia muszą się ładować. Jeśli potrzebujemy oświetlenia do ogrodu również w ciągu dnia, to lampy solarne nie będą najlepszym wyborem. Z kolei kule elektryczne umożliwią korzystanie ze światła niezależnie od pory dnia i nocy. Promieniowanie słoneczne nie ma wpływu na intensywność oświetlenia lamp elektrycznych – po pochmurnym dniu nie trzeba martwić się, że kule elektryczne będą słabiej świecić w nocy.

Może zainteresują Cię produkty z poniższych kategorii?

Kule Ogrodowe Solarne

Udostępnij tą stronę!