Dostawa gratis od 200zł
Ponad 73 000 produktów
{{ aa_name() }}

(Nie)łatwy wybór żarówek - czym się kierować przy zakupie źródeł światła?

Od lat przywykliśmy do używania klasycznych żarówek. Jednak od dawna ogólnodostępne są również inne źródła światła, które mają wiele zalet i zdecydowaną przewagę nad klasycznymi żarówkami. Są bardziej wydajne i zużywają mniej energii. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze żarówek? Jakie parametry są istotne?

Czym się kierować przy zakupie żarówek?

Segula

Od lat przywykliśmy do używania klasycznych żarówek. Jednak od dawna ogólnodostępne są również inne Źródła Światła, która mają wiele zalet i zdecydowaną przewagę nad klasycznymi żarówkami. Są bardziej wydajne i zużywają mniej energii. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze żarówek? Jakie parametry są istotne?

Jak dobrać odpowiednie żarówki?

Planując zakup żarówek powinniśmy uwzględnić przede wszystkim charakterystykę oświetlanego pomieszczenia. Rożne powierzchnie wymagają różnej ilości światła. Wiadomo, że sypialnia nie potrzebuje takiego samego doświetlenia jak na przykład kuchnia lub salon. W sypialni potrzebujemy delikatnego światła - dlatego warto wybrać żarówki o mniejszej mocy. W gabinecie odwrotnie - w miejscu, w którym pracujemy potrzebujemy wyraźnie widzieć, warto tu wybrać żarówki o większej mocy.

Kolejnym czynnikiem jest wielkość oświetlanej powierzchni - im jest ona większa, tym więcej światła potrzebuje. Zazwyczaj wiążę się to z zakupem większej ilości źródeł światła, które warto rozmieścić w kilku punktach pomieszczenia.

Istotna jest także funkcja konkretnej lampy, do której chcemy zakupić żarówkę. Jeżeli jest to kinkiet w salonie, który ma za zadanie delikatnie rozświetlić ścianę pomieszczenia, ale zdecydowanie nie jest głównym punktem świetlnym, to powinniśmy wybrać żarówkę, która oddaje niewiele światła. Analogicznie do centralnej lampy w salonie wybierzmy żarówki emitujące więcej światła.

Czym kierować się przy wyborze żarówki?

Przy wyborze żarówek kierujemy się przede wszystkim liczbą lumenów a nie watów. Liczba lumenów informuje nas o ilości światła oddawanego przez żarówkę. Liczba watów wskazuje ile mocy pobiera żarówka - nie ma to nic wspólnego z jej jasnością! Interesuje nas więc strumień świetlny danego modelu wyrażony w lumenach (lm), który informuje nas jak jasno świeci dana żarówka.

Klasyczna żarówka pochłania więcej energii, a emituje mniej światła niż inne bardziej nowoczesne źródła światła. W naszym sklepie w dziale Źródła Światła dostępne są zarówno klasyczne żarówki, jak również halogenowe, ledowe oraz inne. Poniżej porównanie dwóch dostępnych źródeł światła - klasycznego oraz LED.

Tradycyjna żarówka firmy OSRAM:

Moc: 60 W Strumień świetlny: 335 lm

Źródło światła LED:

Moc: 4 W Strumień świetlny: 350 lm

Co w praktyce oznaczają te informację? Tradycyjna żarówka pobiera 60 W energii i emituje 335 lumenów światła. Źródło światła LED emituje podobną ilość lumenów, ale pobiera przy tym jedynie 4W energii- jest to energooszczędne rozwiązanie i korzystne dla naszego portfela.

LED-owe zamienniki tradycyjnych żarówek

Jeżeli decydujemy się na zakup źródeł światła LED, a jesteśmy przyzwyczajeni do zakupu tradycyjnych żarówek to warto zapoznać się z poniższymi informacjami dot. szacunkowego przeliczenia W na lm.

Tradycyjna żarówka o mocy 60 W, która może stanowić główne źródło światła może zostać skutecznie zastąpiona żarówką LED o strumieniu świetlnym pomiędzy 500-700 lm. Żarówce 40 W, żarówka o takiej mocy skutecznie sprawdzi się w oświetleniu punktowym, np. do czytania, odpowiada żarówka LED o strumieniu świetlnym pomiędzy 300-500 lm. W przedpokoju, czy korytarzu wystarczy tradycyjna żarówka o mocy 25 W, a w przypadku zamiennika LED-owego żarówka mieszcząca się w przedziale 200-300 lm. 15 W-atowej żarówce skutecznie dorówna od 100 do 200 lm żarówki LED. Takie żródło światła sprawdzi się np. w lampce nocnej, czy w kinkiecie.

Zobacz ofertę żarówek w naszym sklepie Źródła Światła.

Może zainteresują Cię produkty z poniższych kategorii?

Źródła Światła

Udostępnij tą stronę!