Dostawa gratis od 200zł
Ponad 73 000 produktów
{{ aa_name() }}

Oświetlenie na szynoprzewodach

Wytrzymała i solidna konstrukcja, prosty i szybki montaż, funkcjonalność oraz ogromna elastyczność tworzenia i modyfikacji oświetlenia na szynoprzewodach to najważniejsze cechy tego innowacyjnego systemu. Dziś postaramy się wyjaśnić czym jest właściwie system szynowy, gdzie znajduje zastosowanie i jakie funkcje spełnia.

Czym jest system szynowy?

System szynowy to praktyczne rozwiązanie, które pozwala podłączyć, za pomocą jednego tylko kabla, kilka różnych lamp do prądu. Tego rodzaju oświetlenie składa się głównie z szyny, ale nie można pominąć też roli oprawy, zaślepek, uchwytów do mocowania, zasilania czy też łączników. Szynoprzewody pozwalają na tworzenie niebanalnych połączeń, które zapewniają unikalność danego oświetlenia. Ich powstanie wymaga jednak zastosowania specjalnych łączników, od których kształtu zależy kierunek łączenia kolejnych elementów układu.

Reflektor do szynoprzewodów Quattrobi

Ważny element stanowi również dobranie opraw. W tym wypadku wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, gustów i upodobań. Na przewodach zasilających można montować reflektorki bądź lampy wiszące.

Nowoczesna-lampa-wiszaca-szynoprzewod

Jaki system wybrać – jednofazowy czy trójfazowy?

Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje systemu szynowego – jednofazowy i trójfazowy. Główna różnica między nimi polega na ilości jednocześnie uruchamianych źródeł światła zamieszczonych na szynach. W układzie jednofazowym, jednym włącznikiem włączysz wszystkie reflektory znajdujące się na przewodzie. Z kolei szyny trójfazowe dają możliwość podziału całego systemu na trzy obwody, dzięki czemu w danym momencie możemy uruchomić wybrane przez nas lampy w obrębie tej samej szyny, np. tylko skrajne lub tylko środkowe.

Po podjęciu decyzji o wyborze rodzaju systemu szynowego należy dobrać odpowiednie szyny. W zależności od Twoich potrzeb możesz zakupić szynę montowaną natynkowo lub podtynkowo o długości 1 m, 2 m lub 3m, 4 m. Przy czym szyny 3- i 4-metrowe dostępne są tylko w systemie trójfazowym.

szynoprzewod-kabel

Oczywiście trzeba też wybrać kolor szynoprzewodów. Ich barwa powinna być zbliżona do zamontowanych lamp po to, by uzyskać spójną stylistycznie aranżację.

Oświetlenie szynowe – gdzie się sprawdzi?

Oświetlenie szynowe znajduje zastosowanie w wielu wnętrzach. Można pokusić się o jego zamontowanie zarówno w małych, przytulnych mieszkaniach, jak i przestronnych domach. Pole do popisu istnieje także w przypadku wyboru ulokowania oświetlenia: będzie współgrać idealnie z długim, wąskim korytarzem czy przestronną kuchnią bądź salonem. Z pewnością zachwyci wówczas wszystkich gości. Oświetlenie na szynoprzewodach to rozwiązanie, które sprawdza się też na większych powierzchniach, takich jak sklepy, hale wystawowe, salony fryzjerskie czy kosmetyczne. Są to instalacje estetyczne – nie szpecą wnętrza, a wręcz przeciwnie – nadają mu niepowtarzalnego charakteru. Dzięki temu doskonale współgrają z innymi elementami aranżacyjnymi danego pomieszczenia.

Nie tylko estetyka, czyli inne zalety oświetlenia na szynoprzewodach

Niekwestionowaną zaletą oświetlenia na szynoprzewodach jest jego szybki montaż. Druga sprawa to możliwość wprowadzania zmian w niemalże każdej chwili. W ramach zamontowanego systemu, możemy dowolnie modyfikować oprawy – zmieniać ich położenie, ilość czy rodzaj. Warto przy tym podkreślić, że przesunięcie, zdjęcie czy zamontowanie reflektorka bądź lampy trwa dosłownie kilkanaście sekund i nie wymaga użycia narzędzi. Kolejnym atutem tego systemu jest jego uniwersalność – szynoprzewody dają możliwość zasilania wielu lamp przy użyciu jednej linii, dzięki czemu system ten nie wymaga tak dużej ilości kabli, jak w standardowych instalacjach. Poza tym, oświetlenie szynowe może być samodzielnym źródłem światła, ale to rozwiązanie idealne także dla osób, które poszukują jedynie oświetlenia punktowego. Dodatkowym atutem jest też sztywność, trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji.

Może zainteresują Cię produkty z poniższych kategorii?

Oświetlenie Szynowe, Taśmy LED

Udostępnij tą stronę!