Dostawa gratis od 200zł
Ponad 73 000 produktów
{{ aa_name() }}

Kula solarna - czy wytrzyma zimę? Test całoroczny

Lampy solarne, zasilane energią światła słonecznego, to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą dbać o środowisko. Są one ekologiczne, wydajne i można powiedzieć, że świecą za darmo. Jednak wiele osób martwi się, że przy ograniczonym działaniu słońca, np. podczas zachmurzeń lub zimą, lampy będą świecić bardzo słabo albo wcale. Czy kula solarna wytrzyma zimę? Czy będzie świecić mimo braku słońca?

Przed naszym sklepem umieściliśmy solarną kulę i obserwowaliśmy jak będzie się ona sprawdzać, zwłaszcza podczas zimy. Oto nasza relacja z użytkowania lampy solarnej!

Montaż lampy solarnej

W przypadku lamp solarnych, nie jest konieczne planowanie i montaż zasilania elektrycznego. Świecą one dzięki naładowaniu akumulatorków energią pozyskaną ze światła słonecznego. Ponadto, dzięki zastosowaniu żarówek LED, można zmieniać ich barwę oraz dopasować ją np. do kwitnących w ogrodzie kwiatów.

Zestaw kul solarnych

Uruchamianie

W kulach solarnych nie ma potrzeby przejmowania się uruchamianiem kul. Większość z nich jest wyposażona w czujnik zmierzchu dzięki czemu kule uruchamiają się gdy zaczyna się ściemniać, a dzień mogą poświęcić na regenerację, czyli ładowanie akumulatorów.

Temperatura

Podczas zimy temperatura powietrza spadała często do -15°C, zwłaszcza w nocy. Jak wpłynęło to na działanie kuli? Lampa świeciła nadal, ponadto na obudowie oraz kloszu nie pojawiły się żadne pęknięcia spowodowane działaniem niskich temperatur. Warto dodać, że kule solarne do użytku zewnętrznego są wodoodporne, więc opady deszczu nie wpłyną na ich działanie.

Kula solarna

Wytrzymałość akumulatorów

Akumulatorki zamontowane w solarnej kuli przetrwały okres niskich, zimowych temperatur. Po nadejściu wiosny wyszło na jaw, że w dalszym ciągu są sprawne, dzięki czemu lampa mogła świecić. Gdyby jednak okazało się, że po zimie wydajność akumulatorków spadła – można je w łatwy sposób wymienić na nowe. Są one powszechnie dostępne, m.in. w marketach, a ich koszt waha się w granicach kilku - kilkunastu złotych.

Ładowanie kul

W okresie letnim, gdy noce są krótkie, a dni długie i często bardzo słoneczne, czas ładowania się lamp solarnych oraz jakość światła emitowanego przez nie nocą jest bardzo zadowalająca. Jednak zimą, przy wydłużeniu nocy oraz skróceniu dnia i ograniczonym świetle słonecznym, może pojawić się problem z szybkością ładowania kul solarnych. Dodatkowym utrudnieniem bywają częste opady śniegu oraz pojawianie się zabrudzeń, które przysłaniają część światła - przyznajemy, że tego obawialiśmy się najbardziej..

Jednak mimo takich utrudnień, po zachodzie słońca lampy nadal świeciły. Jak to możliwe? Kule solarne wyposażone są w pojemne akumulatorki oraz energooszczędne układy LED.

Nasze kule solarne

Czy kule solarne można więc stosować przez cały rok?

Po przetestowaniu przez nas lamp solarnych możemy stwierdzić, że sprawdzą się do całorocznego stosowania i oświetlania ogródków czy podjazdów. Ponadto, są bardzo wytrzymałe, energooszczędne oraz łatwe w użytkowaniu. W przypadku pojawienia się problemów, np. w przypadku osłabieniu wydajności akumulatorków pa kilku latach dzielnej pracy - fajne jest to, że w większości modeli można je bez problemu wymienić. Również montaż kul solarnych nie wymaga przekopania całego ogrodu oraz zaplanowania go od nowa z myślą o okablowaniu elektrycznym. Dzięki zasilaniu przez energię słoneczną, nie jest potrzebne podłączanie lamp do prądu.

Może zainteresują Cię produkty z poniższych kategorii?

Kule Ogrodowe Solarne

Udostępnij tą stronę!