Dostawa gratis od 200zł
Ponad 77 000 produktów
{{ aa_name() }}

Rodzaje maseczek ochronnych - jaką maseczkę wybrać?

Zgodnie z ostatnimi zaleceniami rządu każda osoba ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Maseczki ochronne są skuteczną barierą dla aerozoli, a przez to znacząco zmniejszają ryzyko rozprzestrzenia się wirusa. Ich efektywność jest jednak zależna od wielu czynników - od rodzaju maseczki ochronnej, właściwego stosowania, a także przestrzegania podstawowych zasad higieny. Dowiedź się więcej o rodzajach i cechach maseczek ochronnych i zapoznaj się z ofertą maseczek bawełnianych dostępną w naszym sklepie.

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej

Zgodnie z ostatnimi zaleceniami rządu każda osoba ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Maseczki ochronne są skuteczną barierą dla aerozoli, a przez to znacząco zmniejszają ryzyko rozprzestrzenia się wirusa. Ich efektywność jest jednak zależna od wielu czynników - od rodzaju maseczki ochronnej, właściwego stosowania, a także przestrzegania podstawowych zasad higieny.

Noszenie maseczki

Rodzaje maseczek ochronnych - jaką maseczkę wybrać?

Do najpopularniejszych rodzajów maseczek ochronnych zaliczamy:

  • maseczki chirurgiczne - jednorazowe maseczki używane najczęściej na salach operacyjnych; charakteryzują się wysokim stopniem filtracji bakteryjnej i niską żywotnością,
  • maseczki przeciwpyłowe - maseczki wyposażone w filtr antysmogowy i przeciw zanieczyszczeniom mikrobiologicznym; ze względu na swoją budowę mogą powodować trudności w oddychaniu i nie nadają się do długotrwałego stosowania,
  • maseczki bawełniane - maseczki higienicznie wielorazowe do codziennego użytku.

Maseczki niemedyczne przeznaczone dla dzieci i dorosłych

Maseczki chirurgiczne nie powinny być stosowane przez osoby, które na co dzień nie pracują w szpitalach, na pogotowiu lub nie wykonują innych zawodów medycznych. Dla tych, którzy potrzebują maseczek ochronnych do załatwiania bieżących spraw (np. robienia zakupów) przeznaczone są maseczki niemedyczne, w tym maseczki wykonane z tkanin bawełnianych lub bawełny z domieszką innych materiałów.

Maseczka bawełniana o wysokiej jakości

Maseczki bawełniane dostępne w naszym sklepie zostały zaprojektowane według obowiązujących standardów rządowych. Wykonane z materiałów najwyższej jakości potwierdzonej certyfikatem STANDARD 100 OEKO-TEX, nadają się do wielokrotnego użytku. Specjalne zakładki w środkowej części i odpowiednio wzmocnione fragmenty umożliwiają precyzyjne dopasowanie maseczki do kształtu twarzy, dzięki czemu maseczka dobrze przylega do głowy i właściwie osłania usta, nos i podbródek. Maseczki bawełniane można prać w temperaturze 60 stopni C.

Maseczki wiązane na troczkach, czy maseczki na gumkach?

Wielu klientów zadaje sobie przed zakupem maseczki pytanie: czy wybrać maseczkę wiązaną, czy na gumkach? Na rynku dostępne są oba rozwiązania.Maseczki wiązane są przede wszystkim bardziej wytrzymałe. Materiał stosowany do szycia troczków - czyli sznureczków do mocowania maseczki na głowie - może być wielokrotnie prany i naciągany, bez negatywnych skutków. Maseczkę wiązaną można dlatego skutecznie wielokrotnie stosować, bez obawy, że spadnie nam z twarzy, albo będzie nieestetycznie wyglądać. Maseczki posiadające mocowania z gumek są szybsze w aplikacji na twarz, jednak gumeczki szybko rozciągają się w praniu w wysokiej temperaturze. Oba mocowania posiadają zalety oraz wady, dobry wybór zależy w tym przypadku od okoliczności, w których stosujemy maski.

Jak używać maseczki bawełnianej?

Aby maseczka spełniała swoje zadanie, musi być stosowana w prawidłowy sposób. Podczas noszenia maseczka higieniczna powinna ściśle przylegać do twarzy - jej odstające fragmenty mogą przepuszczać aerozole i narażać nas na ewentualne zakażenie. Po każdym użyciu maseczkę należy zutylizować lub - jeśli korzystasz z maseczek bawełnianych wielokrotnego użytku - wyprać w wysokiej temperaturze i wyprasować. Po zdjęciu maseczki ochronnej powinno się zdezynfekować lub umyć ręce.

Czy noszenie maseczek ochronnych ma w ogóle sens?

Oczywiście. Osoby, które noszą maseczki podnoszą swoje bezpieczeństwo, ponieważ minimalizują ryzyko zarażenia się. Jest to też sposób ochrony osób w naszym otoczeniu. Nosząc maseczkę ochronną troszczymy się również o zdrowie innych osób. Dodatkową zaletą noszenia maseczek jest ograniczenie dotykania twarzy. Zazwyczaj robimy to nieumyślnie, wielokrotnie dotykamy ust, czy nosa. Nosząc maseczkę ograniczamy dostęp do tych wrażliwych na działanie wirusów części ciała.

W sklepie Lunares znajdziesz maseczki ochronne dla osób niewykonujących zawodów medycznych, które spełniają wszystkie normy zgodnie z wytycznymi rządowymi dla maseczek bawełnianych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą Środki ochrony osobistej.

Może zainteresują Cię produkty z poniższych kategorii?

Środki ochrony osobistej, Maseczki ochronne, Zdrowe Powietrze,

Udostępnij tą stronę!