Darmowa dostawa od 500 zł
Ponad 15 000 produktów
Darmowa Dostawa od 500 zł
{{ aa_name() }}

  Żarówki Led to nowy etap w rozwoju technologii oświetleniowej. Kilka lat temu były rzadkie, ale teraz można kupić je do swojego domu w każdym dobrym salonie oświetleniowym.

Schemat i zasada działania żarówek LED

  Żarówki emitujące światło Led od dawna są stosowane w sprzęcie elektronicznym. Początkowo żarówki LED były stosowane w tablicach rozdzielczych samochodów, tablicach reklamowych i wskaźnikach świetlnych, ale wraz z rozwojem tej technologii pojawiły się żarówki LED do pomieszczeń.

  W przeciwieństwie do zwykłej lampy żarowej w LED, prąd przemienny jest przekształcany w stałą przy niewielkiej utracie ciepła, co czyni je bardziej ekonomicznymi i bezpiecznymi. Jasność światła zależy od prądu: im jest większy, tym większa jest jasność żarówki LED. Ze względu na tę zasadę działania żarówki LED są pod wieloma względami lepsze od innych źródeł światła, a eksperci twierdzą, że w nadchodzących latach całkowicie wyprą konkurencję z rynku.

 Klasyfikacja żarówek LED

  Podstawa jest częścią lampy, która zapewnia jej kontakt z siecią zasilającą. Podstawę lampy LED można podzielić na dwie grupy: śrubową i sworzniową. Podstawy śrub oznaczone są symbolem "E", wskazując średnicę. Podstawy kołków oznaczone są symbolem "G", a następnie cyfrą równą odległości w milimetrach między kołkami.

  • E27 to klasyczna, gwintowana podstawa. Ich wygoda polega na tym, że nadają się one do żyrandoli i opraw oświetleniowych, stworzonych również z myślą o zastosowaniu energooszczędnych lamp i żarówek. Ten tym żarówek jest wykorzystywany do  girland, opraw dyskotekowych.
  • E14 to wariant podstawy E27 o mniejszej średnicy, odpowiedni do wielu nowoczesnych opraw: kinkiety, plafony, lampy wiszące. Przy takim cokole są zwykle wykonane żarówki takie jak świeca.
  • GU5.3 jest stosunkowo nowym rodzajem podstawy z dwoma małymi kołkami, podobnymi do podstawy lampy halogenowej. Żarówki LED z tą podstawą całkowicie je zastępują i nie wymagają żadnych zmian konstrukcyjnych podczas wymiany.
  • GU10 - najczęściej taka żarówka znajduje się w okapach kuchennych i wbudowanych lampach, aby oświetlić powierzchnię roboczą.
  • G4 - żarówka z dwoma kablami na końcu, zwykle używana w małych lampach do oświetlania obrazów, półek, blatów, wnęk itp.
  • G9 - dziś produkowane są one zarówno, jako świetlówki, jak i lampy LED z podstawą G9, zaprojektowaną w celu zastąpienia mniej wydajnych lamp halogenowych. Podstawa G9 jest łatwa w użyciu podczas instalacji lub wymiany lampy. Tego typu żarówki użytkowane są zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz w różnego rodzaju lampach. Często są wykorzystywane do lampek biurkowych, stołowych, żyrandoli, oświetlenia dekoracyjnego.

Zalety żarówek LED

  • Wydajność. Ze wszystkich istniejących typów lamp, żarówki LED zużywają najmniej energii elektrycznej. Zastosowanie takich żarówek może znacznie zmniejszyć rachunki miesięczne za energię elektryczną.
  • Trwałość. Żarówki LED mają wiele zalet nie tylko w porównaniu do zwykłych żarówek, ale także lamp energooszczędnych. Są szeroko stosowane w oświetleniu ulicznym, produkcji lekkich konstrukcji reklamowych, eksponują biura, galerie sztuki, przestrzenie produkcyjne i zwykłe mieszkania. Jak obiecują producenci, żywotność żarówek LED wynosi 50 000 godzin, czyli 9 lat ciągłej pracy. W mieszkaniu światło dzienne i nocne, można liczyć, na co najmniej 15 lat służby. Oczywiście tutaj jest mowa o idealnych warunkach, jednak w prawdziwym życiu, przy najbardziej nieostrożnym użyciu, żarówki LED mogą wytrzymać 4-5 lat. Nie wypalają się, ale pod koniec tego okresu tracą jasność.
  • Niska emisja ciepła. Żarówki LED praktycznie nie nagrzewają się, co czyni je bezpieczniejszymi. Niska emisja ciepła jest szczególnie ważna, gdy istnieje wiele lamp, które mogą dość nagrzewać powietrze. Testy pokazują, że żarówki 100W żarzą się do 168,5 stopni, żarówki LED tylko do 30,5 stopnia.
  • Siła. Wszyscy wiedzą, jak kruche są zwykłe żarówki, które mogą eksplodować prosto w dłoni. Żarówki LED są znacznie mocniejsze, można je potrząsać i upuszczać bez ryzyka potłuczenia lub doznania skaleczenia, jak w przypadku zwykłej żarówki.

Żarówki LED